Průvodce rajčatové zálivky: nezalévejte málo ani mnoho

Rajčata

Zálivka je důležitou podmínkou pro správné pěstování rajčat. Příliš mnoho vody může způsobit plísňová onemocnění, příliš málo vede zase k úhynu a oslabení rostliny. Nárazová zálivka (jeden den jste zapomněli, tak ten druhý rajčata zalijete dvakrát tolik) může vést k popraskání plodů. Správné zalévání rajčat ale není složité. Špatná zálivka se projevuje nedostatečným růstem rostlin, hnilobou kořenů, nekvalitními plody, malým množstvím plodů, zranitelností vůči škůdcům a chorobám, hnilobou květů, praskáním nebo žloutnutím a opadáním listů.

Pravidelná a pomalá zálivka

Jak už jsme uvedli, nestačí si na rajčata vzpomenout jednou za několik dnů a dopřát jim o to více vody. Zálivka musí být pravidelná. Každý den podle potřeby. Díky konzistentní zálivce budou mít rajčata stálý přísun k vodě. Zálivka musí být taktéž pomalá. Pokud zaléváme rychle, voda má tendence spíše odtékat, než aby pronikla až ke kořenům. Při použití stejného množství vody se při pomalé zálivce dostane ke kořenům více vody. Pomoci může systém kapkové závlahy.

Rajčata

Foto: Pixabay

Hluboká zálivka

Zalévat do hloubky je důležité ještě z jednoho důvodu. Dovoluje to rostlině vytvořit silný kořenový systém, což vede k silnějším rostlinám (dosáhnout na větší množství živin) a většímu výnosu. Hluboký kořený systém umožňuje rostlině přežít také případné období sucha mnohem lépe. Základem hluboké zálivky je opět pomalé zalévání. I když pod půdu nevidíte, odborníci doporučují namočit půdu až do hloubky 18 cm. I zde je vhodný systém kapkové závlahy, který vám může ušetřit práci.

Pozor na listy

Toto pravidlo zná i začátečník. Pokud zaléváme rajčata, je třeba zalévat ke kořenům, aniž bychom zalévali a vlhčili také listy. Důvodů je hned několik. Pokud bychom zalévali rostliny shora, na listy, tak by se voda nedostala až ke kořenům, kde je jí nejvíce třeba. Navíc jsou rostliny rajčat náchylné k plísním a houbovým onemocněním. Zálivka na listy může k těmto onemocněním značnou měrou přispět. Nezalévejte příliš mnoho přímo kolem stonku, ale zaměřte se také na půdu kolem rostliny.

Mulčování

Po důkladné a pomalé zálivce je vhodné použít ještě mulčování, které zajistí, že se voda v půdě udrží déle. Vyplatí se to zejména v letních vedrech. Použijte pěticentimetrovou vrstvu mulče, která je z organického materiálu, jako je posečená tráva, listí či kompost. Až se začnou materiály rozkládat stačí je zapracovat do půdy.

Zdroj:

https://www.dumazahrada.cz/clanek/3-nejcastejsi-chyby-pri-zalevani-rajcat-nedelate-je-taky.html

Watering Tomato Plants – How To, How Often & How Much

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!