Proklínané i velebené ořechové listí je třeba řešit

Listí z ořechu

Ořechy postupně ztrácejí listy a pod stromy se vytvářejí jeho kopy, které by na tomto místě rozhodně zůstávat neměly. Z toho důvodu se vyplatí začít velmi rychle řešit, kam jej uklidit. Mnoho lidí toto listí tradičně shrabává na hromady a následně pálí. Ideální varianta to ale zřejmě není, především málo proschlé listí z ořechu neskutečně kouří a otravovat život lidem kolem není zrovna optimální. Jak jej ale zlikvidovat? Patří na kompost? Mají vůbec listy ořešáku nějaké kloudné využití? Přesně na tyto tři otázky postupně odpovíme v následujících řádcích.

Mají se dávat listy ořešáku na kompost, nebo nikoliv?

Ani zkušení zahrádkáři vám nejspíše neřeknou jasné stanovisko. Někdo je na kompost dává, jiný je zase zásadním nepřítelem takovéhoto kompostování. Problém tkví především v tom, že listy ořešáku jsou mnohem odolnější, a rozkládají se tak pomaleji. Rozklad se často urychluje tak, že se listí nadrtí na menší kousky. Jinak se dá také proložit dusíkatým hnojivem, které rozklad také dokáže značně uspíšit. Někdo listí pro rychlejší tlení prolívá také močůvkou. Alternativ rychlení kompostování tohoto listí je tedy spousta.

Ořech

Foto: Pixabay

Optimální je smísení s dalším organickým odpadem

Jestliže se už rozhodnete pro kompostování listí z ořešáku, rozhodně ho smíchejte s dalšími listy a organickými zbytky. Ořechových listů by měla být oproti ostatnímu bioodpadu zhruba ¼. Listí jednoduše shrabejte na hromadu a v průběhu října až prosince pak přidávejte do kompostu. Kompostovat lze i oplodí.

Listí z ořechu

Foto: Pixabay

Listy a oplodí lze zužitkovat

Jinak se vyplatí listy z ořešáku spotřebovat mnohem efektivněji stejně jako oplodí. Ideální je ze zelených listů v průběhu růstu ořechů a také ze zeleného oplodí vyrobit řezanku. Lžičku této směsi pak zalijete šálkem horké vody a necháte vařit. Odvar je poměrně silný a používá se především na eliminaci plísní a pohmožděniny. Tato tinktura se dnes na venkově už opět používá zcela běžně. Zelené ořechy je třeba ale stejně jako listy sbírat v průběhu července.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.