Příprava letniček: předpěstovat je můžeme již teď

Letničky

Semena letniček jsou dostupná po celý rok. Je jich nepřeberné množství, takže jejich prostřednictvím můžete získat velké množství barev a druhů. Jejich pěstování není složité, jen je potřeba na ně myslet včas. Předpěstování letniček se provádí nejčastěji v průběhu února, již teď si ale můžete připravit a vybrat letničky, o které budeme mít letos zájem.

Jak vybírat letničky?

Vyberte si takové letničky, které se vám nejenom líbí na pohled, ale které se hodí do podmínek, které jim můžete poskytnout. Hledáte letničky na slunné stanoviště? Nebo do polostínu? Měly by vydržet i polední slunce? Jakou potřebují půdu? Většina letniček obvykle potřebuje půdu bohatou na živiny, protože ač mají krátkou vegetační sezónu, jejich život je velmi intenzívní.

Geranium

Geranium: Foto Pixabay

Muškáty, begónie a petúnie

I tyto typicky balkonové rostliny si můžete předpěstovat doma. Možná, že je to levnější, než samotná koupě sazeniček, nicméně je to pracnější. Semena těchto rostliny je potřeba vyset již v únoru. Pro klíčení je ideální teplota 25 °C, což může být poměrně problematické. Taktéž budete potřebovat dostatek prostoru pro přepichované rostliny. Takže možná se vám nakonec vyplatí investovat do předpěstovaných sazenic, které se začínají prodávat obvykle kolem května.

Výsev letniček

Letničky obvykle pěstujeme v květináči. Ten naplňte vhodnou zeminou asi 2 cm pod okraj. Následně vysejte semínka – ta větší ve větších rozestupech, menší hustěji. Semínka zasypeme jen malou vrstvou zeminy. Nyní je potřeba kontrolovat zejména vlhkost – jakmile semínka uschnou, už to nenapravíte. Vhodné je zabalit květináč do fólie nebo na něj položit sklo – tím se vytvoří ideální podmínky pro klíčení. Semínka by se měla uchovávat po vysetí při teplotě 20 až 25 °C.

Přepichování sazenic

Jakmile rostlinky začnou klíčit, je potřeba odstranit kryt (sklo či fólii), který by jim bránil v růstu. Jakmile objevíte první pravý list, je čas na přepichování rostlin. Zkraťte jim kořeny asi o jednu třetinu a rozsadíme je ve vzdálenostech asi 3 cm. Pokud máte silnější sazeničky, můžete je dát už i do rašelinového květníku (nebo sadbovačů), ve kterém je poté už přesadíte na konečné stanoviště.

Letničky: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!