Přichází čas nakládání zelí? Na kysané zelí se vyplatí ještě počkat

Šlapání zelí

Dovedete si představit váš jídelníček bez takové zelné polévky nebo české klasiky, již představuje vepřo knedlo zelo? Asi stěží. Není se čemu divit, jelikož zelí je naprosto skvělou zeleninou, již stojí za to konzumovat. Vynikající volbu představuje především kysané zelí, jež je přezdíváno jako vitamínová bomba v době, kdy jiná zelenina na zahrádce není. V zimě jsou většinou k dispozici pouze různé druhy zeleniny ze supermarketů, která svou kvalitou za letní zeleninou sklizenou ze zahrádky nepochybně pokulhává. Kysané zelí si mnozí připravují již nyní, nicméně jeho čas by měl teprve přijít. Jaká doba je tedy pro nakládání zelí ideální?

Krouhané zelí se již prodává

Nepochybně. Pokud se podíváte po různých zahradnictvích, farmách a prodejnách zeleniny, zjistíte, že tomu tak skutečně je. Ceny by se letos nijak výrazně měnit neměly. Pohybují se okolo 200 korun za 10 kilogramů. Nakrouhané zelí by tedy mělo stát 20 korun za kilogram. Ceny se pochopitelně liší u různých prodejců.

Zelí: Foto Pixabay

Nákup nelze podcenit

Ideální je pochopitelně zelí na nakládání nakrouhat svépomocí. Ne každý má ale to správné struhadlo a ne každému se chce. Nějaký čas tato činnost také zabere. Tak jako tak byste měli vybírat zelí jasného původu. Ideální volbou je takové, které pochází z nedalekého políčka. Nakupování zelí z Polska, které leží v obchodech několik dní, rozhodně není tím pravým ořechovým. Původ zelí si proto určitě zjistěte.

pytle se zelímNakrouhané zelí v plastových pytlech: Foto Radek Štěpán

Na nakládání zelí je ještě dostatek času

Nepochybně. Čím později zelí naložíte tím lépe. V říjnu a listopadu by měl být ještě dostatek kvalitní zeleniny. Ti správní gurmáni tradičně nakládají zelí až v momentu, kdy projde prvními mrazíky a podzimní mlhou. Hlávky totiž nasají vláhu a jsou ještě mnohem šťavnatější. Když se navíc zelí naloží později, budete ho mít ve správné formě až třeba na počátku prosince, což je skvělé. Nejčastěji zelí uzrává koncem listopadu. Teploty už jsou vcelku nízké a kvašení ani není tak divoké.

Zdroje info: Autor, https://www.denik.cz/ekonomika/sezona-na-krouhani-a-nakladani-zeli-vrcholi.html

Šlapání zelí: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.