Posekaná tráva může mít mnohá využití! Tipy, jak s ní naložit

Tráva

Na jaře a v průběhu celého léta nás čeká úporná práce: pravidelné sekání trávy. Optimální výška trávy je 3,5 až 4 cm. Je důležité sekat trávu pravidelně, aby nedošlo k přemnožení hmyzu, který by mohl poškodit taktéž vaše pěstované plodiny. A tak se může stát, že se vám nahromadí více posečené trávy, než zvládne váš kompostér – což bývá většinou první možnost, když přijde na to, kam s ní. Existuje ale několik dalších možností, jak můžete posekanou trávu využít.

Jak správně sekat trávník?

Nesprávně sečený trávník může mít za následek zničení vašeho okrasného trávníku. Mladý trávník je potřeba posekat, až dosáhne výšky 10 cm (to ho posekejte na výšku asi 6 cm), poté už jej udržujte ve výšce 3 až 4 cm. Poprvé trávník sečeme obvykle na přelomu března a dubna a poslední sekání by mělo proběhnout v září. Ideální je sekat trávu jednou za týden, ale vždy je zapotřebí přizpůsobit se rychlosti růstu trávy.

Jak se vypořádat s posekanou trávou?

Pokud je trávy hodně, čeká vás úporné balení do pytlů a poté vyhledávání místa, kde se trávy můžete zbavit. Pokud je posečená tráva v malém množství, můžete ji nechat na trávníku, ale pouze v případě, že tráva není napadena nějakou chorobou. Posečenou trávu nenechte ležet ani v případě, kdy jste posekali stonky, které obsahují semena plevele.

Využijte trávu jako hnojivo

Posečená tráva je ideální jako přírodní hnojivo. První možností je tedy použít trávu do kompostéru a poté jako hnojivo pro vaše rostliny. Avšak i to má svá omezení. Samotná tráva může zahltit kompostér tak, že se nebude rychle tvořit kompost – zelenou složku (kterou je tráva) je totiž zapotřebí vrstvit s jinými složkami – které označujeme jako hnědé. Může jít o větve, kartonové krabice nebo třeba uschlé listy ze stromů. Těchto materiálů ale v sezóně obvykle nemáme tolik, kolik bychom potřebovali.

Tráva

Foto: Pixabay

Mulčování

Pokud tedy máte trávy víc, než pojme váš kompost, je třeba popřemýšlet, jestli by nemohla mít ještě jiné využití. A pro tento účel se hodí mulčování. Abychom trávu mohli použít jako mulč, je zapotřebí, aby byla dobře usušená. Můžete ji použít u rostlin, které chcete chránit před růstem plevelu, nebo u těch, které vyžadují neustále vlhkou půdu. Později (na podzim) lze trávu využít i jako ochranu před mrazem.

Ochrana proti mrazu

Pokud si svou trávu budete pravidelně po usušení shrabávat a skladovat v prodyšných pytlích, můžete ji na podzim nebo na začátku zimy použít jako ochranu před mrazem u choulostivějších nebo mladých rostlin. Trávou přikryjte kořeny, stonky a listy rostlin, které chcete ochránit. Je vhodné trávu za tímto účelem svázat do snopů, nebo je-li příliš krátká, můžete nejprve chránit rostliny ochrannou fólií a teprve na ni umístit pevnou vrstvu suché trávy.

Přírodní lék na choroby rostlin

Odvar z trávy může pomoci s ochrannou ovocných stromů a keřů před houbovými chorobami. Vyrobíte si jej tak, že trávu dáte do nádoby (například do velkého hrnce) a zalijete tak, aby byla ponořená. Vařte 30 minut a poté nechte vychladit. Před použitím zřeďte v poměru 3:1 s vodou. Tuto léčbu je třeba opakovat jednou za dva týdny.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-wykorzystac-skoszona-trawe,nId,4907153

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!