Pleione – tibetská orchidej vykvete doma i na zahradě

Nádherné květy orchidejí si většinou spojujeme jen s pěstováním v interiéru. Ovšem existují orchideje, kterým se bude dařit i na českých zahradách. Pocházejí totiž z drsných hor tibetské náhorní plošiny. Jmenují se Pleione nebo česky pleionky.

Najdeme je v oblasti Himálaje. Velkokvěté druhy se šplhají často velmi vysoko do horských svahů. Dokud nerozkvetou, nejsou díky svým drobným lístkům téměř vidět. Květy však svou velikostí plochu listů několikanásobně předčí. Mimochodem Pleioné vyslovujeme jako plejjoné, a své jméno nese podle mýtické matky sedmi dcer, proměněných v souhvězdí Plejád. Známější je však pod jménem tibetská orchidej.

Pleione vykvete trvale jen ve velmi teplých oblastech

Pleionky vyrůstají z malých hlíz. V květinářství je bohužel potkáme jen málokdy. O to častěji bývají vidět na specializovaných zahrádkářských akcích, obvykle jako „orchidejová zahradní kultura.“ Ve skutečnosti však dokáží tyhle krásky trvale přežít jen velmi teplých, zpravidla vinařských oblastech. Všude jinde se uplatní spíše jako hrnkové rostliny. Je sporné, kolik druhů existuje. Nelze totiž od sebe tak úplně odlišit ty původní, a následně uměle vyšlechtěné hybridy. Zpravidla se hovoří o 10-20 druzích původních pleionek.

Foto: Hobbykafe / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0

Krásky, které vykvétají na jaře i na podzim

Většina druhů pleionek nás potěší svými květy na jaře, ale některé vykvétají i na podzim. Všechny bez rozdílu však dají přednost vlhkému, humóznímu substrátu. Začít doporučujeme s Pleione formosana, která má ze všech pěstovaných druhů nejmenší nárok. Barvy květů se pohybují od bílé až po purpurovou.

Náš tip: Kromě Pleione formosana se můžete v zahradnictvích poohlédnout i rod Pleione limprichtii. Nebývá k vidění často, i ona je však vhodná pro začátečníky.

Hlízy necháváme přes zimu na tmavém, chladnějším místě. Jakmile začnou rašit, zasadíme je do zeminy – ideální je světlejší místo ve stínu keřů s vysokou vzdušnou vlhkosti, kam nedosáhnou přímé sluneční paprsky. Musíme tak učinit až po příchodu jarních mrazíků, většina druhů je totiž nesnese. Vhodné je také hnojení, jedenkrát týdně organickým hnojivem, určeným pro pokojové rostliny. Až do července by mělo obsahovat dusík, později je vhodné jeho množství ubrat. Nesvědčí hlízám a může přispět k jejich odumření.

Náhledové foto: Photo by David J. Stang / Creative Commons / CC-BY-SA

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-venkovni-orchideje–pleione

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)