Plačící dítě aneb národní strom Argentiny lze pěstovat i u nás

Erythrina

Zajímá vás, proč má zarděnice hřebenitá (Erythrina Crista Galli) tak nevšední přezdívku? Prozradíme vám to, stejně jako důvod, proč vám nejspíše nevyklíčila, pokud jste si ji náhodou v minulých letech pořídili ve formě semínek.

Zarděnice hřebenitá vás upoutá na první pohled svými až 70 centimetrů dlouhými hrozny zářivě červených květů. Často bývá pěstována jako přenosná rostlina v botanických zahradách nebo jako raritka u milovníků cizokrajné zeleně. Kvetení jí potíže nedělá ani v nejmenším, pokud tedy máte dostatečně starý stromek.

Plačící dítě se může usadit i ve vaší zahradě

Anglický název rostliny zní Cry-Baby nebo také „Crying Baby“. Tento název má svůj původ ve skutečnosti, že květy stromu jsou v jeho domovině opylovány ptáky. A aby je nalákaly, produkují tolik nektaru, že často kape z okvětních lístků až na zem. Tedy žádné drama nebo ponurá legenda. A co víc, naše klima zarděnici poměrně dobře vyhovuje.

Zarděnice hřebenitá je velmi působivá rostlina

Kromě již zmíněných květů, rostoucích v hroznech 60-70 cm dlouhých, se zarděnice může chlubit i velmi dekorativními listy – mohou mít až 30 cm dlouhé. Jsou kožovité, svěží zelené barvy.

Erythrina

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Měli byste vědět: V dobrých podmínkách se květy na stromě objevují postupně a to po celé léto až do pozdního podzimu. V našem klimatu dorůstá asi 2 metrů výšky, v Argentině jde však o docela vysoký strom – může se tyčit do výšky až 6 m.

Poměrně dobře snáší poklesy teploty, a to až do -10 ° C. V teplých oblastech ČR tak lze zarděnici pěstovat venku po celý rok, byť s patřičným zimním zakrytím. Jinak je však vhodná spíše do přenosných návod.

Má ráda úrodnou, vlhkou a dobře odvodněnou půdu a samozřejmě slunnou polohu. Bez ní nepokvete. Zálivku potřebuje mírnou, ovšem tak, aby půda v jejím okolí byla vždy mírně vlhká, 1x měsíčně vyživovaná kvalitním hnojivem. Na začátku zimy (ještě předtím, než teploty klesnou pod zmiňovanou hranici), doporučujeme rostlinu seříznout, a pak v případě potřeby přenést do temné a chladné místnosti s teplotou asi 1-5 ° C.

Výsev osiva má svá specifika

Pokud jste se právě do zarděnice beznadějně zamilovali, dost možná nebudete mít štěstí při nákupu sazenic. Zbývá si tedy pořídit semena. A co udělat, aby vyklíčila? Zalijte je horkou vodou a to po dobu asi 2 minut. A poté nechte v teplé vodě o teplotě 21–25 ° C po dobu 24 hodin. Teprve poté přikročte k výsevu, nejlépe v malém skleníčku. Určitě se vám povede.

Malé sazeničky pak uchovávejte doma a to do doby, než dostatečně zesílí. Tříleté sazenice již bývají dostatečně odolné, aby bez potíží přežily výsadbu ven nebo pravidelné letnění. První květy se pak objevují okolo 5. roku věku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)