Pití jablečného octa před spaním: Co na to odborníci?

Pití jablečného octa před spaním: Výživoví poradci i fitness specialisté se shodují na tom, že malé množství jablečného octa denně pomůže při hubnutí. Jablka obecně využívá mnoho diet, protože mají detoxikační účinek a jejich konzumací stimulujete metabolismus. Jablečný ocet navodí pocit plnosti a tělo tak přijímá méně kalorií.

Není ocet jako ocet

Jablečný ocet vzniká fermentací jablek. Ocet tak přejímá zdraví prospěšné látky jako vitamíny skupiny B, vitamín C, sodík, draslík a mnoho jiných. Významnou roli hraje i pektin. Tento druh octa je zároveň dobrým antioxidantem, zabraňuje poškození těla volnými radikály. Jako každý ocet, i ten jablečný má antibakteriální účinky. Kromě hubnutí působí jablečný ocet i na další zdravotní neduhy:

  • Snižuje hladinu tuků a tím i cholesterolu v krvi.
  • Snižuje hladinu cukrů v krvi a zvyšuje citlivost na inzulín.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Zlepšuje střevní peristaltiku, pektin jablečného octa ovlivňuje i mikrobiální složení střev.

Říká se, že jablečný ocet užívali jako zdravotní a podpůrný prostředek již staří Egypťané. Jak ho tedy vlastně konzumovat?

Recepty s jablečným octem

Nejrychlejším a nejjednodušším způsobem, jak užívat jablečný ocet, je pochopitelně voda s 1 lžičkou octa. Je prokazatelné, že teplý šálek vody ráno nalačno čistí střeva a stimuluje trávení. Začněte den s tímto jednoduchým nápojem:

Do 1 šálku teplé, převařené vody (záleží na vás, jako horkou ji zvládnete vypít) přidejte 1 lžičku jablečného octa a 2 lžičky medu.

Jablečný ocet

Jablečný ocet vzniká fermentací jablek. Ocet tak přejímá zdraví prospěšné látky jako vitamíny skupiny B, vitamín C, sodík Foto: Pixabay

V průběhu dne si můžete připravit například salát s dresinkem z jablečného octa. Na dresink budete potřebovat: 2 lžičky jablečného octa, 4 lžičky extra panenského olivového olej, 1 lžičku hořčice, trochu citrónové kůry, čerstvý mletý pepř a sůl. Do základu můžete zamíchat hrst čerstvých posekaných bylin dle vaší chuti.

Všeho s mírou, tedy i jablečného octa. Používejte ocet ředěný a nepřekračujte maximální denní dávku v množství 0,5 až 2 polévkové lžíce, jinak si můžete narušit zubní sklovinu, způsobit průjem či přivodit jiné zdravotní problémy.

Zdroj: https://nejcviceni.cz/hubnuti/piti-jablecneho-octa-pred-spanim-zlepsite-sve-traveni-a-podporite-hubnuti/, https://cestarelaxace.cz/jablecny-ocet/, https://www.ireceptar.cz/zdravi/detoxikacni-napoj-celer-skorice-ocet.html, https://jimezdrave.cz/recepty/potraviny/jablecny-ocet/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15698693/#%23%23

Jablečný ocet vzniká fermentací jablek. Ocet tak přejímá zdraví prospěšné látky jako vitamíny skupiny B, vitamín C, sodík Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)