Pěstujeme vlastní brokolici: není to vůbec složité

Brokolice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Brokolice je plodina, kterou můžeme pěstovat i v chladném období – můžeme ji pěstovat na jaře i na podzim. Jedná se o velice zdravou zeleninu, která má velice důležitý nutriční obsah. Je bohatá na vitamíny a minerály. Například je velice dobrým zdrojem vitamínu A, draslíku, kyseliny listové, železa a vlákniny. Po sklizní hlavní hlavy brokolice, často bude produkovat menší vedlejší výhonky, které si můžete užívat po celé měsíce.

Kdy sázet brokolici?

Od výsevu ke sklízení to trvá dva až tři měsíce. Ačkoli si můžete sazeničky předpěstovat doma s vysetím již v únoru, do pařeniště či skleníku můžete sázet v březnu a dubnu. V dubnu a květnu můžete sázet v teplejších oblastech i ven (v takovém případě je vhodné přikrýt záhon netkanou textilií). Vysoké teploty v polovině léta zpomalují růst brokolice, takže cílem je, aby brokolice dozrála ještě před tímto termínem. Pro podzimní výsadbu můžete semena vysadit koncem května.

Brokolice: Zdroj obrázku Pixabay.com

Umístění brokolice

Brokolice vyžaduje místo vystavené plnému slunci (6 až 8 hodin denně). Nedostatek slunečního světla může způsobit tenké, dlouhé rostliny a podoblasti. Půda by měla být vlhká, výživná, dobře odvodněná s pH mezi 6,0 a 7,0. Chcete-li zvýšit plodnost, zapracujte do půdy kompost ještě předtím, než brokolici vysadíte.

Pěstování ze semene

Pokud se rozhodnete pěstovat přímo venku, pak semena dejte do hloubky asi 1 centimetr ve vzdáletosti asi 7,5 centimetrů od sebe. Jakmile sazenice dosáhnou výšky 5 až 7,5 centimetrů, je na čase je vyjednotit tak, aby od sebe byly vzdáleny 24 až 40 centimetrů. Jestliže si předpěstováváte doma, pak rostliny, které jsou staré 4 až 6 týdnů vysazujeme 24 až 40 centimetrů od sebe do venkovního záhonu o něco hlouběji, než je hloubka nádoby. Řady by měly být asi metr od sebe.

Následná péče o rostliny

Rostlinám se venku daří při teplotách od 18 do 21 °C. Pokud se rozhodnete přihnojovat, použijte hnojivo s nízkým obsahem dusíku. Důležitá je rovnoměrná vlhkost půdy, kterou docílíte při pravidelném zalévání. Zalévejte ke kořenům, nikoli na rostlinu, protože by mohlo dojít k vytvoření hniloby. Při péči o plevel myslete na to, že kořeny brokolice jsou mělké, takže je snažte nenarušit. Nízké teploty půdy můžete udržet mulčem.

Sklízení brokolice

Brokolice správné velikosti sklízejte hned ráno, protože v té době jsou růžičky pevné. Pokud si na brokolici všimnete zažloutlých květů, okamžitě ji skliďte – tu vhodnou dobu už jste prošvihli, nicméně brokolice je stále ještě vhodná ke konzumaci. Brokolice se klízí tak, že odříznete hlavní růžici od rostliny, nechte jí asi 12 cm dlouhý stonek (právě na něm provedete šikmý řez, aby se rostlina zbavila přebytečné vody – ta by mohla způsobit hnilobu). Většina odrůd má vedlejší výhonky, které se budou nadále rozvíjet i po sklizni hlavní hlavy. Z jedné rostliny je budete sklízet po mnoho týdnů, v některých případech od jara do podzimu (není-li léto příliš horké).

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!