Pěstování orchidejí a praktické typy

Orchidej

Orchideje jsou velmi nádhernými pokojovými rostlinami, které nebývají příliš náročné na pěstování (zejména zvolíte-li si odrůdu Phalaenopsis). Vyskytují se ve spoustě různých barev a také ve dvou základních velikostech – klasické a trpasličí odrůdy. Vystavit si je můžete nejlépe na okenním parapetu. Jedná se o rostliny, které po splnění základních požadavků nejsou příliš náročné na péči. Ačkoli se tedy nejedná o nic náročného, péče o orchideje je o něco náročnější, než péče o jiné pokojové květiny.

Přesazování orchidejí

Orchideje nemají rády příliš časté přesazování. Pokud to musíte udělat z důvodu toho, že je již váš květináč plný kořenů orchidejí, můžete je přesadit. Myslete ale na to, že ideální interval mezi jednotlivými přesazováními je jednou za tři roky. Je ale důležité vědět, že příliš mnoho kořenů v květináči nevadí.

Orchidej

Foto: Pixabay

Orchidej není parazit

Běžné druhy orchidejí patří mezi epifyty, což znamená, že rostou přichycené na kůře stromů. Nejsou ale parazity a strom, na kterém rostou, neobírají o živiny. Přijímají vlhkost z půdy, což jim stačí. Při domácím pěstování je proto zapotřebí použít speciální substrát pro orchideje, přičemž ale vůbec nevadí, když je kořenů plný květináč. Právě hrubozrnný substrát zajišťuje, že orchidej získá potřebné množství vzduchu.

Výběr květináčů

Všimli jste si toho, že spousta květináčů pro orchideje je průsvitných? Není to z toho důvodu, že by se nám pohled na kořenovou soustavu orchidejí tolik líbil. Vzhledem k tomu, že na fotosyntéze se podílí také kořeny orchidejí, je dobré zvolit průsvitný květináč. Pokud jsou ale vaše orchideje na dostatečně světlém místě, tak si s tímto problémem poradí pouze nadzemní části. Průsvitný květináč tedy volte v případě, že jsou vaše orchideje vystaveny menšímu množství světla.

Hnojení orchidejí

Hnojiva přidáváme obvykle prostřednictvím zálivky a není od věci vodu s malým množstvím hnojiva rozprášit také na listy. Hnojení orchidejí je velice důležité, protože jejich substrát není bohatý na živiny a časem je vyčerpá. Hnojíme od jara do podzimu hnojivem určeným speciálně pro orchideje.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/prakticke-rady-pro-pestovani-orchideji-doma.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!