Pěstování manga z pecky ovoce

Mango

Mango je ovoce, které má neobyčejnou chuť. Jestli patříte mezi příznivce tohoto ovoce, můžete se pokusit o zasazení vlastního mangovníku – stačí si z ovoce očistit pecku. Klíčení je velmi dobré a téměř vždy se podaří. Je ale zapotřebí zasadit pecku co nejdříve po jejím vyjmutí z ovoce. První známky toho, že se rostlině daří, si můžete všimnout teprve po třech týdnech, kdy začne klíčit.

Mangovník

Strom, na kterém ovoce roste, se nazývá mangovník indický (Magnifera indica). Jak už název napovídá, tato plodina je zastoupená zejména v Indii, kde se vyprodukuje velké množství těchto plodů. Odtud se pak rozváží do celého světa. Mangovník pěstují lidé již více než 5 000 let. V nejstarších hinduistických knihách se toto ovoce označuje jako „ovoce bohů“. Mangovník může dosáhnout výšky až 40 metrů a stáří 300 let.

Mango

Mango: Foto Pixabay

Mango – ovoce

Plodem mangovníku je mango. Toto ovoce má chuť, která bývá charakterizována jako směs broskve a melounu. Ovoce má sladkou, aromatickou a šťavnatou dužinu a lesklou, ale velmi pevnou slupku. Tu je potřeba před samotnou konzumací oloupat. Barva slupky se liší v závislosti na odrůdě. Proto můžete najít mango, které je zelené, červené, žluté nebo dokonce růžové či fialové. Mango se sklízí ještě zelené, během přepravy dozrává. Pecka manga je poměrně velká. Uvnitř ní se nachází semínko.

Získání semena

Mango vyséváme nejlépe na jaře, protože s vyššími teplotami a delším denním světlem dokážeme zajistit ideální podmínky pro klíčení mangovníku. Pecku je nejprve potřeba omýt – jde to dobře drsnou stranou kuchyňské houbičky na nádobí. Poté je potřeba z pecky vyjmout semínko. Můžete to provést několika způsoby. Tím nejšetrnějším je namočení pecky v nádobě s vodou po dobu 3 až 4 týdny. Pecka sama praskne. Semeno pak vyjměte z pecky a vysaďte špičatým koncem nahoru do květináče o průměru minimálně 8 cm. Zahrňte tenkou vrstvou dobře propustné půdy. Na dno nádoby dejte drenážní vrstvu, aby mohla voda odtékat.

Zajistěte vlhkost vzduchu

Květináč umístěte na místo s dostatkem světla a přikryjte fólií. Udělejte do ní několik dírek, aby mohla unikat přebytečná pára. Udržujte půdu vlhkou po celou dobu růstu rostliny. Jakmile mangovník vyklíčí, je vhodné fólii sejmout a mango přenést na slunečné místo. Po plném vyvinutí prvních listů je možné rostlinu přesadit do většího květináče. Mangovník má rád plné sluneční světlo a cirkulaci vzduchu – pozor ale na průvan.

Zálivka

Substrát udržujte neustále vlhký, avšak nepřelévejte. Zalévat můžete shora i zespodu. Zalévejte ale půdu, nelijte vodu přímo na listy – podporuje to vznik plísňových onemocnění, na které je mangovník náchylný. Používejte odstátou vodu pokojové teploty. Můžete přidat hnojiva, avšak v přiměřeném množství – mangovník je náchylný na přehnojení.

Mango: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!