Pěstování květáku krok za krokem

Pěstování květáku je vhodné i pro začátečníky. Protože tato zelenina roste lépe v chladném počasí, můžete sazeničky z rašelinových květináčů na zahradě transplantovat dva týdny před posledním jarním mrazem. Nebo jednoduše zasejte semena přímo na zahradě koncem léta a na podzim sklízejte. Teplota půdy by měla být nejméně 13 °C. Pokud se rostlina příliš zahřeje, nebude produkovat veliké plody.

Vytvrzení sazenic

Pokud se rozhodnete semena zasít v interiéru, pak je třeba před výsadbou provést vytvrzení sazenic. Je nutné, aby si zvykli na venkovní podmínky, zejména na teploty. Celý proces bude vyžadovat asi 7 až 10 dní, především v závislosti na počasí. Nejlepší řešení je použití mini skleníku nebo skleněné clony. Když jsou dny suché a bez námrazy, nechte rostliny venku přes den, ale během noci ji vraťte dovnitř. Postupně prodlužujte čas, které vaše rostliny tráví venku, až po týdnu je můžete nechat venku přes noc.

Rozmístění

Jednotlivé rostliny rozmístěte asi 63 cm od sebe a mezi jednotlivými řádky nechte taktéž 63 cm, abyste získali velké hlavy. Pokud dáváte přednost mini zelenině, můžete je zasadit blíže, klidně ve vzdálenosti 15 – 25,5 cm od sebe, protože vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami přímo ovlivňuje velikost hlav.

Foto: Pixabay

Půda

Květák vyžaduje úrodnou, dobře odvodněnou, dobře zhutněnou a středně vlhkou půdu bohatou na organickou hmotu. Ideální pH by mělo být od 6,0 do 7,0.

Světlo

Květák potřebuje alespoň 6 až 8 hodin plného slunce denně. Je však lepší poskytnout i stín.

Teploty

Květák je velmi citlivý na změny teploty. Optimální teploty půdy pro klíčení jsou 26,5 °C, ale pokud jsou teploty nad 10 °C, můžete očekávat slušný výnos. Květák poroste nejlépe, když je teplota půdy nejméně 21 °C. Teploty vyšší než 26,5 °C mohou způsobit vznik drsné hlavy.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!