Pěstování kaktusů – rady od profesionála

Kaktus

Ptáte se, jak je možné, že vám kaktusy, které si koupíte v supermarketu vždy do půl roku zahynou? Někdy může být na vině skutečně špatná péče, avšak existuje i druhá skutečnost. Některé z těchto kaktusů prošly procesem „živého konzervování“, které v podstatě znamená to, že kaktusy vydrží pouze omezenou dobu. Po jejím uplynutí hynou. Důvod je nasnadě: zahradník si tak musí koupit nový kaktus, aby jej nahradil.

Kvalitní kaktusy

To je důvod, proč bychom kaktusy měli kupovat raději od pěstitelů. Má to navíc další výhody: pěstitelé vám mohou poskytnout mnoho dobrých rad a zajistit tak, že se i vašemu kaktusu dobře povede. Pokud už jste si ale kaktus ze supermarketu přinesli, a chcete, aby vám vydržel, existují určité postupy, jak tento glycerinem či jinými konzervačními látkami napuštěnou rostlinu zachránit. Vše co budete potřebovat je květináč, substrát, drenáž.

Kaktusy

Foto: Pixabay

Substrát

Substrát, ve kterém je kaktus prodáván, je obvykle velmi chudý. Je nutné jej obohacovat speciálními hnojivy, které mají prodejci v nabídce – účel tohoto není nic jiného, než zisk prodejce. Dokonce i některé komerční substráty vyrobené speciálně pro kaktusy mohou obsahovat rašelinový základ. Avšak ten kaktusy potřebují jen asi v 10 % z celé půdní směsi. Proto je dobré (a velice snadné) připravit si vlastní půdní substrát – z půdního humusu a písku. Přidat lze také velkou část červených cihel, drobné kamínky, perlit, vermikulit.

Kořeny kaktusu

Koupený kaktus tedy vyjměte z nádoby a položte jej na bok. Jemně uvolněte kořeny z rašeliny: malé tenké kořínky se mohou ulomit, ale je dobré udržovat kořenový systém rostliny dobře rozvětvený. Proto kořeny příliš neodstraňujeme. Odřízněte pouze kořeny, které jeví známky poškození, a ty příliš dlouhé zkraťte. Řezy ošetřete hliníkovým práškem nebo dřevěným popelem. Kaktus můžete nechat ležet na boku s obnaženými kořeny klidně i dva až tři dny, díky čemuž dojde k odlomení velmi jemných kořínků, které budou nahrazeny novými.

Květináč pro kaktusy

Materiál, ze kterého je květináč vyroben, vůbec není důležitý. Ovlivňuje spíše celkový vzhled, než to, jak se kaktusům bude dařit. Při přesazování se zaměřte na to, aby kořenový krček (což je místo, kde kořeny opouštějí stonek) nebyl blokovaný, protože pak hrozí hniloba a rostlina zahyne. Z tohoto důvodu je nutné, aby voda substrátem snadno protékala. Na dno květináče dejte asi dvoucentimetrovou vrstvu drenáže, na ni teprve substrát.

Přesazení kaktusu

Kaktus držíme nad květináčem a jeho kořeny jemně a rovnoměrně rozprostřeme přes kopec substrátu. Poté substrát za mírného zhutnění dosáhne úrovně kořenového krčku. V ideálním případě by měl být kořenový krček 1,5–2 cm pod vrcholem květináče a bez substrátu. Kolem kořenového krčku rozprostřeme drobné kamínky, hrubý písek nebo rozbité červené cihly či hliněné střepy.

Zdroj: https://vsaduidoma.com/pl/2018/08/07/posadka-kaktusov-sovety-professionala-shemy/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!