Pěstování hub: návod, jak můžete sklízet domácí houby

Hlíva ústřičná

Zahrada může být místem, kde pěstujete ovoce a zeleninu, ale také květiny nebo třeba houby! Jejich pěstování má svá specifika, která když si osvojíte, můžete zvládnout vypěstovat různé druhy hub. A to včetně těch, které rostou na dřevě. Práci si můžete usnadnit tím, že si zakoupíte pěstební sadu. Jde to ale i bez ní. Zde je podrobný návod, jak na to.

Které druhy můžeme pěstovat?

  • Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus): velmi oblíbená houba, k jejímuž pěstování budete potřebovat ideálně dřevo.
  • Shiitake (Lentinula edodes): patří mezi oblíbené asijské houby, které upotřebíte zejména v japonské kuchyni. Hodí se do mnohých pokrmů.
  • Korálovec ježatý neboli lví hříva (Hericium erinaceus): houby oblíbené zejména v Číně a Japonsku. Známé jsou zejména pro své léčivé účinky. Chutnají tak trochu jako humr.
  • Pečárka dvouvýtrusá (Agaricus bisporus): velmi chutná houba s pevnou texturou. Její chuť je lehce oříšková.

Shiitake

Foto: Pixabay

Jak pěstovat houby na dřevě?

Dřevo, ve kterém budete houby pěstovat, se získává ze zdravých stromů v období vegetačního klidu (od podzimu do jara). Dřevěné hmoždinky, které jsou napuštěné houbovým myceliem (podhoubím), můžete koupit kdykoli v roce. Vkládají se do dřeva, kde mohou plodit několikrát za rok po dobu asi pěti let. Dokud hmoždinky nejsou připraveny k použití, skladujeme je v lednici nebo na chladném, tmavém a dobře větraném místě. Dřevo bychom měli nechat 6 týdnů po odříznutí, než do něj vložíme hmoždinky.

Jaké dřevo použít?

Na pěstování hub je dobré tvrdé dřevo, jako je buk, dub, bříza, vrba a další. Na 10 až 15 hmoždinek je třeba polínko o průměru 10 až 15 cm a délce 50 cm. Před použitím by toto dřevo nemělo stát na přímém slunci nebo silném větru, což by způsobilo jeho vysušení. Po délce polena vyvrtejte otvory asi 15 cm od sebe. Jednotlivé řady by měly být asi 7,5 cm od sebe. Do těchto děr vložte hmoždinky a zaklepejte je tak, aby byly v rovině s povrchem polena. Jejich otvory utěsněte. Polena dejte do stinného zalesněného prostoru, zabalte do černé zahradnické textilie a zakopejte pod zem.

Pěstování hub

Můžete je také umístit pod stálezelené keře. Když objevíte známky popraskání na polenu, namočte jej na dva dny do vody. Kolonizace kmene houby trvá 6 až 18 měsíců. Jakmile je poleno plně kolonizováno, mycelium má na konci tvar „V“. V tomto případě polena přemístíme do teplého a vlhkého prostoru v polostínu. Zde začne plodit.

Zdroje info:

https://vsaduidoma.com/pl/2018/09/24/vyrashhivanie-gribov-v-ogorode-ot-podosinovika-do-belyh-gribov/

https://www.thompson-morgan.com/how-to-grow-mushrooms

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!