Pěstování hortenzií v kostce: Stačí dodržet 7 jednoduchých bodů a bude se jim dařit i u vás na zahradě

Hortenzie 2

Pěstování hortenzií v kostce: Pokud chcete, aby se hortenziím na vaší zahradě opravdu skvěle dařilo, musíte jim zajistit ty nejlepší podmínky k životu. Důležité je vše: od správné zeminy až po frekvenci zálivky.

Nejčastěji se na našich zahradách pěstuje 5 druhů hortenzií: hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens), hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia), hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) a hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens). Co potřebují k tomu, aby se jim dobře dařilo?

Pozor na správnou zálivku

Hortenzie potřebují dostatek vlhkosti, takže je důležité je pravidelně zalévat. Obzvláště citlivé bývají po výsadbě.

Ochrana hortenzií před zimou

Jsou citlivé na chlad, takže je chraňte před mrazem. Můžete použít například kryt z chvojí nebo netkanou textilii.

Bez světla nepokvetou

Potřebují dostatek světla, ale ne přímé slunce, takže je umístěte na stanoviště s jasným, ale nepřímým světlem nebo do polostínu.

Hortenzie

Pěstování hortenzií v kostce: Stačí dodržet 7jednoduchých bodů Foto: Pixabay

Pozor na kyselost substrátu

Používejte rašelinu nebo kompost s kyselým pH. Tento substrát skvěle zadržuje vlhkost a zároveň poskytne poskytne dostatek živin.

Jak a čím hnojit hortenzie

V ideálním případě rozdělte tuto fázi péče do dvou období. Na jaře přihnojte hortenzie hnojivem s vysokým obsahem dusíku pro růst listů a v létě pak hnojivem s vysokým obsahem fosforu pro bohaté a krásně vybarvené květenství.

Pozor na řez a další péči

Hortenzie pravidelně kontrolujte a odstraňujte suché nebo poškozené listy. V předjaří nebo po odkvětu (podle duhu) pak proveďte i řez. Všeobecně platí, že hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) a hortenzie dubolisté (Hydrangea quercifolia) je nejlepší seřezávat ihned poté, co odkvetou. Naopak další druhy hortenzií – například hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) a hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens) – vyžadují řez na konci zimy nebo brzy na jaře ještě před tím, než začnou znovu rašit.

Pěstování hortenzií v květináči

Pokud tyto krásné rostliny pěstujete v nádobách, pak je přesazujte jednou za 2-3 roky, aby měly dostatek prostoru pro růst.

Zdroj: https://zahrada.bydleniprokazdeho.cz/zahradnictvi-a-zahradnicke-potreby/hortenzie-kvety-ktere-na-zahrade-rozhodne-neprehlednete.php, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pestovani-hortenzie, https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/jak-pestovat-hortenzie-v-interieru-a-vyhnout-se-beznym-chybam/


Pěstování hortenzií v kostce: Stačí dodržet 7jednoduchých bodů Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)