Pěstování eukalyptu v bytu není složité

Eucalypt

Eukalyptus je jednou z rostlin, která je známější spíše pod svým vědeckým názvem, než pod tím českým. Český název rostliny zní blahovičník a jen málokomu se vybaví právě rozsáhlý strom, na kterém si tak rády pochutnávají koaly. Nejvyšší odrůdy těchto stromů mohou dorůstat výšky až 100 metrů. To ale samozřejmě nejsou bytové odrůdy. Do bytu si vyberte Eukalyptus citriodora či Eukalyptus gunnii.

Proč mít eukalyptus v bytě?

Většina odrůd této rostliny pochází právě z Austrálie, která je domovinou také koal, medvídků, kteří jsou s touto rostlinou přímo spojováni. I když my lidé si na eukalyptu nepochutnáváme, mohou pro nás být tyto rostliny taktéž přínosné. A to zejména díky silicím, které obsahují. Tyto silice odpuzují komáry a také podporují dobrou funkci dýchání u lidí. V neposlední řadě je třeba podotknout, že eukalypty jsou nádhernými pokojovými rostlinami.

Foto: Pixabay

Dostatek světla – pozor však na slunce

Při výběru umístění pro svou rostlinu musíte dbát dvou podmínek. Za prvé, existují různě velké odrůdy. Některé dorůstají třiceti centimetrů, jiné klidně i přes metr. A podle toho byste jim také měli vybrat stanoviště. Za druhé, eukalyptus miluje světlo, ale nesnáší přímé sluneční záření. Vyberte mu tedy takové umístění, kde budou tyto dvě podmínky splněny. Pokud máte možnost v létě vynést eukalyptu do zahrady nebo na balkon, udělejte to.

Zálivka a půda

Rostlinu zalévejte pravidelně, v zimě jí ale dopřejte klid a zálivku omezte. Půda by měla být písčito-hlinitá, protože je důležité, aby byla propustná. Zaměřte se také na minimální teploty. Eukalyptus nebude tolerovat teploty nižší než osm stupňů Celsia, takže je potřeba ho chránit před chladnem. Proto se jedná o ideální teplotu do interiéru nebo zimní zahrady.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!