Pěstování bylinek ve spirále: různé bylinky na jednom místě

Bazalka

Bylinková zahrádka není nic složitého. V rámci jednoho stanoviště ale musíte mít vysazeny bylinky, které mají podobné nároky – to znamená, že rostou raději jen ve stínu nebo zase na slunci atd. Pokud nemáte dostatek prostoru, ale přesto toužíte po co nejrozmanitějším výběru bylinek z vlastní zahrádky, můžete se pustit do pěstování bylinek ve spirále. Tento způsob totiž umožňuje pěstovat bylinky na malém prostoru, a to i takové, které mají odlišné nároky na stanoviště.

Bylinková vůně

Bylinková spirála nabízí nejenom praktické využití, ale také působí jako zajímavá dekorace ve vaší zahradě. K její stavbě je nejlepší použít pouze přírodní zdroje. Ideální jsou takové materiály, které máte po ruce, například staré cihly, kameny nebo třeba dřevěné kousky. Připravte si také karton (ideálně vlnitý), slámu, štěrk a písek. V neposlední řadě budete potřebovat také substrát na výsadbu bylinek.

Petrželka

Foto: Pixabay

Pozor na tvar spirály

Právě tvar spirály bude rozhodující pro vytvoření různých podmínek pro pěstování. Proto je zapotřebí se nad tímto zamyslet. Vršek spirály by se měl nacházet přesně uprostřed a odtud by se měl spirálovitě točit dolů zbytek křivky. Ideální je zakřivit spirálu směrem doleva, aby končila dole na západě. Tímto způsobem získáme nejsušší půdu na vršku spirály, půda v dolních částech bude výrazně vlhčí. A různé budou i světelné podmínky. Na jižní straně se vyplatí pěstovat bylinky, které mají rády co nejvíce sluníčka. Na straně severní dejte ty, které touží po stínu.

Volba stanoviště

Pro stavbu spirály volíme slunná místa – díky slunci dochází přes den k zahřívání kamenů a cihel, které jsou součástí spirály, a v noci se toto teplo bylinkám vrací. Ideální místo pro spirálu by mělo být taktéž chráněné před větrem.

Stavba spirály

Na rovnou plochu rozložíme karton, na který nakreslíme kruh. Jeho průměr bude záležet na vašich velikostních možnostech nebo potřebách. Může to být 1,5 m, ale klidně i 3 m. Čím větší průměr, tím bude ale horší přístup k horním bylinkám. Optimální průměr je 2 m. Kruh, který jsme si nakreslili, obložíme dokola kameny (popř. cihlami či dřevem). Maximální výška spirály se nachází v jejím středu a měla by být 70 až 90 cm vysoko. Odtud plynule klesá až k zemi. Do větších mezer zapíchejte trávu.

Zemina spirály

Spodní část spirály by měla být dobře propustná, proto volíme materiál, jako je štěrk, nebo hrubý písek. Prostor ve spirále vyplníme slámou a štěrkem nebo jiným propustným, spíše chudým substrátem a teprve poté dáme vrstvu zeminy, do které zasadíme bylinky. Naplňte konstrukci do takové výšky, aby půda nebyla výše než 2 cm od okraje stěny.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-ziolowa-spirala-oryginalny-sposob-uprawy-ziol,nId,4914580

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!