Pavel Štěpka

Pavel Štěpka: Léčivé rostliny podle nařízení EU nemají léčivé účinky

Síla přírody je neskutečná, nezkrotná a bezbřehá. I takto by se dala příroda jistým způsobem charakterizovat. Především léčivé rostliny a houby ukrývají spousty léčivých látek a účinků. Právě na léčivé rostliny a houby jsem se zeptal Pavla Štěpky. Pohybuje se v této oblasti již více než 20 let, procestoval spousty zemí v jihovýchodní Asii a má s přírodní medicínou spousty zkušeností a je nedílnou součástí společnosti Superionherbs. Jeho názory vám nabízíme právě v tomto rozhovoru.

Slovo léčivé rostliny ve mně vzbuzuje názvy těch nejznámějších bylinek, které mám na zahradě. Rozmarýn, tymián, bazalka atd. Jak to máte vy?

No, mně slovní spojení „léčivé rostliny“ bohužel evokuje nařízení EU, podle kterého žádné rostliny léčivé účinky nemají. A každý, kdo něco takového tvrdí, je defacto buď esoterickým bláznem, nebo v horším případě podvodníkem.

Houby nesmrtelnosti

Houby nesmrtelnosti: Zdroj obrázku vlastní archiv Pavla Štěpky

Dokázal bych si některé bylinky z tradiční medicíny vypěstovat i na své zahradě?

Samozřejmě. V našem podnebí lze vypěstovat mnoho různých bylinek.

Jaká je vaše nejoblíbenější rostlina, léčivá nebo i „neléčivá“?

Žádnou nejoblíbenější rostlinu nemám. Dost inklinuji k medicinálním houbám, protože ty jsou na rozdíl od bylinek universálnější a jejich užívání je jednoduší i pro laika.

A naopak taková, která ve vás budí obří respekt?

Zajímavá otázka. Mohla by na to být zajímavá odpověď. Třeba by z toho něco vyvodil psycholog. Ale opravdu mě žádná respekt budící rostlina nenapadá. Respekt mám k lidem, kteří i přes těžký životní osud dokážou vychovat děti nebo pomáhat druhým.

Co říkáte na permakulturu? Je lepší než anglický trávník?

Obojí má svůj účel. Nerad soudím, ale permakultura asi bude užitečnější 🙂

S kým by se měl člověk radit, než bude užívat extrakty z léčivých rostlin, jež nezná?

Tak pokud se jedná o schválené doplňky stravy, tak tam je vždy uvedené užívání, podle kterého by se měl člověk řídit. Konzumovat rostliny, jež člověk nezná, asi není nejlepší nápad.

Pavel Štěpka

Pavel Štěpka: Zdroj obrázku vlastní archiv Pavla Štěpky

Občas se cítím hodně unavený. Co by mi pomohlo kromě dostatku spánku?

Pokud se člověk cítí dlouhodobě unavený i když dostatečně spí, tak by asi bylo nejlepší zajít k lékaři na krevní testy, aby se vyloučily nemoci typu cukrovky apod.

Máte vlastní zahradu? Jaké plodiny prostě můžete a jaké naopak nemusíte?

Vlastní zahradu nemám.

Hodně jste cestoval, která místa vás v cizině nejvíce zaujala z hlediska přírody?

Asi přírodní parky na západním pobřeží USA. Např. Yosemitský národní park nebo horské oblasti na jihozápadě čínské provincie Zhejiang

V čem všem podle vás mohou bylinky a léčivé rostliny pomoct?

V Evropské unii se nic takového říkat nesmí. Nejlépe si koupit nějaký herbář – než se zakáže jejich prodej.

Musí být spojené s duchovnem, nebo lze tyto věci oddělit?

Myslím, že s duchovnem to nemám co dělat.

Doba covidová? Pomine podle vás?

Vše jednou pomine. Což je vlastně velmi positivní zpráva.

Nač se nejvíce těšíte v létě?

Baví mě windsurfing. Většinou jezdím na sladkovodní jezera do Rakouska. Tak jestli bude hezké počasí a vítr a již pomine covid, tak se těším vítr v plachtě. Případně vyrazím s kamarády na kajak na nějakou řeku.

Děkuji za rozhovor

Pavel Štěpka a medicinální houby: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Pavla Štěpky

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

53 komentářů

 1. Marie Odpovědět

  Děkuji za článek, můžete mi prosím sdělit číslo nařízení EU, které tvrdí, že léčivé rostliny nemají léčivé účinky a kontakt na Pavla Štěpku.

   1. Jan Odpovědět

    Tak snad byste se mohl obtěžovat a doložit to. Vy něco tvrdíte, takže byste měl podat důkaz. Mějte se také!

  1. Marta Odpovědět

   Prosím Vás, vykašlete se na přiblblá nařízení EU a používejte byliny čerstvé i sušené, dokud je máme k dispozici. To by mne moc zajímalo, z čeho a k čemu se v EU vyrábí nejrůznější sirupy a kapky a výtažky, když je zakázáno o léčivých rostlinách i mluvit. Dopadneme jak ve středověku, uvaříme si čaj z heřmánku a skončíme na hranici za čarodějnictvi

 2. Mariana Odpovědět

  tak proč jsou extrakty z léčivých rostlin schválené SUKLem jako hlavní léčivá složky u spousty léků? Např. sirupů na kašel ap. – tzn. . rostlinný léčivý přípravek , ne doplněk stravy .

 3. zdenek zrust Odpovědět

  Čert nám byl dlužný EU. Je vidět to, že se za slušné peníze nudí a mají pěkná koryta. Připomíná mě to, jak jeden náš evropský poslanec požadoval regulaci slunečního svitu. To, že některé plodiny musí mít stanovený tvar. Banány, okurky a pod. Také současná smutná komedie okolo schvalování vakcín. No a bylo by toho více. Jenom nechci aby mě příspěvek kontrola neotiskla a nezastavila příspěvky na jeden den.

  1. Viki Vikina Odpovědět

   No, ono to tak úplně není. Tvar okurek a banánů EU nikdy neregulovala, to jsou jen výmysly. Spoustu regulací naši rádobyzelení povýšili na podstatně vyšší level, než původně chtěla EU. A to, že u některých plodin/rostlin nelze uvádět slovní spojení „léčebný účinek“, to má také své opodstatnění. Tím se nechci EU zastávat, samozřejmě tato instituce má své výrazné zápory. Na druhou stranu bychom se bez ní z toho srabu po revoluci sami nevyhrabali.

   1. Aster Odpovědět

    EU stojí za různými bizarními předpisy a zákazy – bohužel, pokud se pitomého nařízení chopí ještě větší pitomec, je vystaráno. Pitomcem myslím toho, kdo rozhoduje o věcech, kterým nerozumí a není ani schopen se něco naučit – což je většina politiků a bohužel, čím výše dřepí takový pitomec, tím horší jsou dopady jeho rozhodnutí.

   2. Roman Odpovědět

    Nemáte pravdu. EU tvar okurek i banánů regulovala.

    Najděte si přílohu Nařízení Evropské komise č. 1677/88 (Normy a jakosti pro okurky), kde se např. uvádí, že okurky ve třídě “výběr” musí být “dobře tvarované a téměř rovné (maximální výška oblouku: 10 mm na 10 cm délky okurky).”

    Nařízení Evropské komise č. 2257/94 zase stanovilo, že „banány všech tříd jakosti, s přihlédnutím ke zvláštním ustanovením uvedeným pro jednotlivé třídy jakosti a k dovoleným odchylkám, musí být:… bez znetvoření a anomálního zakřivení plodů,“ a „banány musí dosahovat délky nejméně 14 cm a stupně plnosti nejméně 27 mm.

 4. Jiří Holoubek Odpovědět

  S firmou pana Štěpky je potěšení spolupracovat. Zboží dodává okamžitě a jedná se o kvalitní produkty. Již přes 5 let funguji úplně jinak. Míval jsem častá nachlazení a bolesti v krku, cca. jednou za 14-21 dní, bez ohledu na roční období. Díky přípravkům, které jsou v nabídce společnosti SUPERIONHERBS, jsem podstatně zdravější. Zkoušel jsem užívání produktů i pozastavit a zdravotní potíže se vrátily do několika týdnů, což platilo zejména v období říjen-duben. Pozitivní vliv houby Coriolus nelze popřít, kombinuji tuto houbu s Betaglukanem a vitamnínem D a od listopadu až doteď jsem v pohodě.

 5. Pavla Odpovědět

  Dobrý den, není to protizákonné, právo na informace, a lživé , že byliny neléčí, 2- jak si může kdokoli dovolit toto zakázat??????????? Prosím už od pradávna byliny pomáhaly a pomáhají. Kdo si to vůbec dovolil? A co se s tím dá dělat????

  1. Josef Odpovědět

   Co se s tím dá dělat? Vůbec nic…Dál se léčím popíranými bylinkami ku svému zdraví! A celá EU mě může…, víte co!

 6. Robert Odpovědět

  Byliny se používaly od pradávna, protože nic jiného lidi neznali, ne proto, že pomáhali. Kdyby se to tehdy porovnalo s placebem, tak by to mnohdy pro bylinky dobře nedopadlo.

  1. Vladimír Odpovědět

   P.Roberte – zkuste pár let vlastní praxi s bylinama – myslím , že opravdu změníte názor. To v jakém stavu jsou nyní naše fyzická těla po působení všech těch chemií , vzduchu který dýcháme , jídla které jíme atd atd – no je fakt , že to s náma bylinky mají těžší .-) *- ale pořád je to příroda , která vždy pomáhá – a to nejen fyzicky . Hezký den – Vláďa.

  2. Aster Odpovědět

   Vsadím se, že nemáte ani základní představu o tom, kolik léků se vyrábí z bylin – léků, ne doplňků stravy. Evidentně podléháte kampani, kterou vede nejen EU (o jejichž odbornících si není problém udělat obrázek…) to víte, léky jsou velký kšeft – co na tom, že mají často řadu vedlejších účinků, které zdraví více škodí, než prospívají.

 7. Venca Odpovědět

  Mám na zahradě 100 bylin a užívám je již dva roky a neonemocněl sem chřipkou.Před tím sem užíval chemický tablety a marodil sem když to sečtu tři měsíce nyní užívám léky jen ty které mám naordinované lékařem protože trpím Rostroušeno sklerosou a i tak na sobě skouším byliny které by mi mohli pomoci s touto chorobou.Tomu co vymyslel takovou hovadinu bych dal hlavu pod buchar.

 8. Vladimír Odpovědět

  Ano – je třeba používat zdravý selský rozum a zkušenosti předešlých generací a hlavně ignorovat hloupost až do nebe volající celého toho evropského spolku pro ochranu ,,zvířat“ 🙂 – jinak všem krásný slunečný den z Moravy

 9. Jaromír Odpovědět

  Z webu SZU:
  Používání zdravotních tvrzení na obalu potravin, jejich prezentace a reklama se řídí
  nařízením EP a R (ES) č. 1924/2006

 10. Vojětch Odpovědět

  Dobrý den, jsem vystudovaný farmaceut. Farmakognozie ( nauka o léčivých drogách) je státnicový předmět. Byliny se používají od pradávna a nejsou nijak zakázané, musí ovšem splňovat řadu kritérii, které slouží ku prospěchu uživatele. Nemůžete si doma vypěstovat Digitalis a vydávat jej za lék, o tom ta nařízení jsou. Zárověn všchny učinky bylin jsou díky jejich chemickému složení, pokud někdo tvrdí že bylinky jsou bez chemie, tak to tak není. Vše co člověk použijě, at už přírodní nebo v továrně vytvořené je stejná chemie.

  1. Aster Odpovědět

   Bohužel dneska rozhodují lidé, kteří nejenže nemají vzdělání v příslušném oboru, ale nemají ani základní přehled.
   Na internetu se nekontrolovatelně množí články o bylinách – je to jakási móda. Většina těchto článků jsou neskutečné bludy a bohužel můžou i citelně ublížit. Lidé totiž mají dojem, že bylinky jsou neškodné, jenže nic není více vzdáleno od pravdy. Když člověk nakupuje v lékárně, očekával by, že mu budou poskytnuty informace – jenže nenajdete ani na obalu různých čajů upozornění, že bylina v něm obsažená je nevhodná pro dlouhodobé užívání a často ani lékárník vám není schopen takovou informaci dát – tak co potom s tím?

  2. Pavel Odpovědět

   Milý vystudovaný farmaceute, koukám, že vás ve škole učili samé hlouposti, anebo jsi nedával pozor.
   Jestli pak jsi někdy slyšel o synergickém účinku některých látek? He?

 11. tonda Odpovědět

  Těm chorobomyslnným pitomcům z EUnie bylinky nepomůžou,těm pomůže už jenom akupunktura do prsou trojkama vidlema.

 12. honza Odpovědět

  Bylinky opravdu ještě nikoho nevyléčili. proto se používají léky. A různé výtažky a koncentráty jsou obrovský předražený byznis.

  1. Libby Odpovědět

   Asi jste jeste hodne mlady a nepamatujete sbirani lecivych bylin zaky pro farmaceuticke ucely. A to byly stovky tun v cele zemi, ze kterych se pak vyrabely leky. Teprve relativne ‚nedavno‘ se zacaly ucinky lecivych bylin, respektive latky v nich obsazene, zkoumat a napodobovat v laboratorich. Z toho duvodu jiz farmaceuticke firmy lecive rostliny nepotrebuji a zvlast v EU maji mocne lobby, ktere omezuje i zakazuje, prozatim jen informace, o jejich lecivych ucincich. Chemicke leky sice maji vyssi koncentraci tech latek, ale porad jsou vyrobene v laboratorich a nemaji tu synergii, co dela rostliny lecivymi a uzitecnymi.

  2. Aster Odpovědět

   Inu, pokud uděláte tinkturu z byliny, která byla sklizena v nevhodnou dobu, bude mít velmi málo účinných látek – v některých případech žádné – třeba kořen rostliny, která právě kvete…

  3. Pavel Odpovědět

   Milé Honzo, mám pocit, že si nedohlédneš ani na špičku nosu. A také se douč češtinu, bude ti to jen a jen ku prospěchu.

   1. honza Odpovědět

    Milé Pavle, co mi můžete vyčítat. A Libby je mi šedesát, taky jsem chodil ve škole na hloh atd. Nevím, možná byste radši kdyby Vám doktor místo prášků předepsal čajíčky, no já mám jasno.

    1. Aster Odpovědět

     Je vám 60 – a to se chlubíte, nebo si stěžujete? Moudrý člověk se učí celý život, ale vy máte 60 – takže máte dojem, že už víte všechno…hlavně, že máte jasno. No, já už mám taky jasno 😀

     1. Aster

      Honza – přesně o těchhle děsných článcích píšu o něco níže.
      Na rozdíl od vás mám trochu více vědomostí a soudnosti. Nikde netvrdím, že všechno je léčitelné jen bylinami – jenže vy jste demagog, a to ten nejhorší typ – znalosti minimální a sebevědomí obrovské => přes váš názor nejede vlak, i kdyby byl sebevíc pitomý.

    2. Libby Odpovědět

     A vite, ze i lekari predepisuji cajicky, doporucuji nejake bylinky a dokonce misto leku cviceni a zdravou vyzivu? Rozhodne je to lepsi nez do sebe cpat leky plnymi hrstmi. Mnoho lidi by svuj zdravotni stav mohlo zlepsit zmenou zivotniho stylu, ale to je moc namahave a tak radeji ziji stejne a berou cim dal vic leku. Je to skoda, na leky je vzdycky dost casu, kdyz jsou i jine moznosti.

     1. Aster

      Tomu pánovi to nevysvětlíte – on má svá moudra a nic jiného nepřipouští.
      On nedělá rozdíl mezi akutním stavem, kdy je třeba v každém případě řešit situaci rychle a často bez ohledu na následky, protože není čas a stavem, kdy je zbytečné do sebe cpát „umělé“ léky a kašlat na vedlejší účinky. Ten pán je zřejmě zastáncem přístupu „TK 150/90 – rvu do sebe prášky“, místo aby si uvědomil, že v této fázi je ještě možné TK snížit přírodní cestou – a ano, změnit životní styl – přestat kouřit, omezit alkohol, trochu zhubnout a případně nějakou bylinku…v této fázi je ještě možné vrátit se k normálu.

      Rakovina je jiná úroveň – tam je možné bylinkami snížit nepříjemné účinky chemoterapie nebo biologické léčby – případně pak zmírnit následky po léčbě – jenže o tom on ví naprostý prd.

      Lidé jeho typu by se možná neměli rozmnožovat.

     2. honza

      Ale samozřejmně že to vím, sám si některé i sbírám, a třeba meduˇnku, dobromysl, a mátu si i pěstuji na zahrádce. Ale naprosto odmítám různé drahé zázračné extrakty slibující zázračné vyléčení všeho během pár dnů. Takové přenechávám slepě věřícím zeleným Asterixám 🙂

     3. honza

      Pro Aster- že bych se neměl rozmnožovat, jste mi doporučila pozdě, mám 3kluky , 2děvčata a vnoučátka. No, ale dík za radu, dost to o Vás vypovídá…
      Mám na věc prostě jiný názor.

     4. Aster

      Pro Honzu
      To, že máte jiný názor, je pochopitelné, ale měl byste ponechat i druhým jejich názory. To ovšem nedokážete.
      Nazýváte mě posměšně čímsi zeleným – velice se mýlíte – navíc nikde nepíšu nesmysly o zázračných elixírech, které mi tu podsouváte.
      A je mi jedno, kolik máte dětí – doufám, že jste z nich nevychoval stejné omezence, jako jste sám. Konečně – jistá skupina lidí v naší republice se taky množí jako myši – jenže kvantita nikdy nenahradí kvalitu…

     5. honza

      To Astar: Ovce a blbky Vašeho typu se vzdělávají na Aeronetu, tam hledají jedinou pravdu, a kdo nesouhlasí je omezený demagog, a dokonce i pitomý omezenec 🙂

     6. Aster

      Honzo, blbky mého typu se vzdělávají na univerzitě – třeba na UP Přf – to jste si dost naběhl 😀 😀 😀
      Prosím, už se dál neztrapňujte.

  4. Petr Odpovědět

   něco takového může říci jenom idiot.Mohl bych argumentovat ,ale toto.takového výroku,no toho se prostě nezúčastním.

  5. Jarda Odpovědět

   To je zajímavé, že já po známém nápoji z chmelu hned usnu, a nepotřebuji žádné léky. A to mi stačí malé množství.

 13. Ladislav Odpovědět

  To ještě nikomu pořádně nedošlo, že takové nařízení si vydupaly farmaceutické firmy, protože jsou přesvědčeny o vlastnictví monopolu na přírodu.
  Žádná farmaceutická firma nevyrábí (respektive neprodává) léky co lidi vyléčí, jen takové co na chvíli pomůžou a je potřeba je brát znovu a znovu.

 14. Ladislav V. Odpovědět

  Dobrý den, EU nám chce natlačit do hlavy, že jedině prášky a různé patoky farmaceutických společností jsou jen ty jediné, co uzdravují, nebo léčí nejlépe. Sám na sobě jsem poznal, jak působí bylinky na zdraví od detoxikace až na zlepšení různých neduhů. Pokud bych se na prášky nevykašlal ze dne na den v roce 2018, (4 různé prášky 3 x denně včetně kortikoidů) kdo ví, zdali bych si nezničil žaludek, játra, ledviny, tím pádem zdraví. Používám jak bylinky, které mě paní bylinářka mění každé 2- 3 měsíce, tak i houby Reischi, Hlívu ústřičnou ap. Rozdíl oproti práškům cítím tak o 50 % lepší, nebývá mi také nevolno od žaludku z prášků.

 15. Jose Odpovědět

  Nic lepšího na kašel než domácí sirup z jitrocele kopinatého neexistuje. A na nachlazení čaj z květu divizny velkokvěté. Obojí jsem letos využil, rýma pryč za 4 dny a následný kašel za 2 a na rozdíl od různé chemie jsem se necítil jako praštěný pytlem.
  Nařízením EU si můžete akorát tak vytřít víte co… .
  Zlatí Rusi a komunisti, pletli se sice do kdečeho, ale většinou v rámci zdravého selského rozumu a sběr léčivých bylin naopak podporovali.

 16. Wyky wykyna Odpovědět

  ????? By jsme se nevyhrabali? A prosím vás proberte se a podivejte se co se po revoluci pri tom vašem vyhrabavání dělo

 17. Hanka Odpovědět

  Tady je zase odborníků na EU a zdravotní tvrzení. Pracuji na Potravinářské inspekci. Fakta jsou následující:

  – skutečně nelze na potravinách (kam spadají i čaje a doplňky stravy) psát léčivé účinky. Máme léky, které procházejí velkou spoustou testů a pak je lze jako léky používat. To byste se divili jaké kontraindikace mohou nastat vzájemně mezi nejrůznějšími bylinami, super/bio/eko/organickými čínskými houbičkami, tinkturami a výtažky, které teď jsou velmi in. Jsou případy, kdy někomu začaly i nadměrně padat vlasy, když se „léčili“ výtažky z brokolice…

  – zároveň je ale povoleno psát příznivé účinky (vlasy, nehty, játra, žaludek, srdce, tepny, kosti, klouby…) na mnoho bylin/čajů apod. Existuje seznam tvrzení, která mohou být napsaná na bylinách (a vitamínech, minerálech, houbách…). Je jich mnoho tisíc. Tedy nelze použít slovo „léčba“, „prevence“ ale lze uvést, na co to příznivě působí (např. heřmánek na vlasy, pleť, vitamín C na klouby, kopřiva na tepny atd.). To je povoleno a lze vybírat z několika tisíc tvrzení k nejrůznějším látkám.

  Pán se v tom neorientuje a zbytečně kritizuje.

  Ta tvrzení jsou v xls souboru pod článkem, který si můžete najít na webu SZPI (zadejte do Googlu – „SZPI vodítka zdravotní tvrzení“.

  1. Aster Odpovědět

   Máte naprostou pravdu – jen bych doplnila, že by se měly uvádět nejen příznivé účinky, ale i ty nežádoucí – byliny můžou při nevhodném užívání způsobit značné problémy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *