Pampová tráva dokáže zaujmout – jak ji pěstovat

Pampová tráva alias kortaderie dvoudomá (Cortaderia selloana) je jednou z nejvyšších trav na světě, které lze pěstovat na našich zahradách. Kvete v září, ale zůstává krásná klidně i po celou zimu.

Pochází z Jižní Ameriky, takže není odolná vůči mrazu a vyžaduje zimní zakrytí – nejlépe v podobě chvojí. Při pěstování je nejlepší koupit semena a vysít je nepříliš hustě do vhodných nádob naplněných jemným vlhkým substrátem. Lehce zasypte zeminou a nádobu přikryjte fólií. Umístěte na světlé místo, kde se teplota pohybuje okolo 16 ° C.

Když se objeví klíčky, sejměte fólii a dál mírně zalévejte. Jakmile dosáhnou listy pampových trav 4 až 5 cm, mohou být rostlinky přesazeny do malých květináčů (nejlépe 3 až 5 rostlin do jednoho),

Jak pěstovat pampovou trávu

Péče o kortaderii dvoudomou není složitá. Mladé rostlinky potřebují dobře propracovanou půdu, v níž se jejich kořeny snadno rozrostou. Ven sázejte mladé rostlinky v polovině května. Dbejte na to, abyste je zasadili ve stejné hloubce, v jaké rostly v květináči. Dejte pozor, abyste nezakryli srdíčka trávy zemí. Sazeničky se hodně rozrostu, udržujte tedy mezi nimi vzdálenost nejméně 120 cm.

Foto: Pixabay

Čerstvě vysazené rostliny vyžadují častou, ale mírnou zálivku. Nejlépe toho docílíte zahradním postřikovačem. Jakmile se uchytí, potřebují trochu vláhy už jen v opravdu horkém létě (poznáte to tak, že její listy začnou uvadnout). A opatrní buďte také s hnojením. Pampová tráva roste na chudých půdách a příliš velké množství živin jí škodí.

Mulčování je důležité

Dbejte na to, aby bylo okolí pampové trávy vždy dobře pokryto vhodným mulčem. Může jít o štěrk, kůru, piliny apod. Tato krycí vrstva zabrání vysychání půdy a plní i neopomenutelnou dekorativní roli.

Péče v zimě

Na podzim je nejlepší svázat výhonky trávy k sobě a zabalit je do fólie, která je ochrání před vlhkostí. Fólii vyztužte kolíky a neutahujte ji příliš pevně. Tráva musí mít přístup ke vzduchu, jinak začne zahnívat. Kořeny pak posypte vrstvou kůry, listů nebo pilin a to do výšky 20-30 cm.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)