Nová cesta k ekonomické soběstačnosti. Farmáři v Herálci budou vyrábět zemní plyn

Bioplynka

Aktuální společenská témata jsou vcelku jasná. Zdražování energií, surovin a také environmentální krize. Prostě a jednoduše je toho nějak moc. Farmáři se musí ohánět, aby se dokázali bez problémů uživit. Tato skutečnost je velmi nepříjemná. I proto se někteří snaží inovovat a své přístupy mění. Jako příklad může sloužit farma Herálec u Humpolce, která si již dlouhá léta zakládá na maximálně šetrném hospodaření a na zdraví půdního mikrobiomu. Nyní se tady snaží o malou energetickou revoluci.

Zdravá půda je velmi důležitá

Tuto skutečnost si nepochybně uvědomovali již naši předkové. Jen v posledních letech masového průmyslového zemědělství se hodně změnilo, a to v negativním slova smyslu. Ve zmiňované farmě dbají mimo jiné na obsah uhlíku v podkladu. Zdravá půda je schopna zadržet mnohem větší množství vody, což je nepochybně pro růst mnohých plodin nesmírně důležité.  

Regenerativní hospodaření

Přesně takto je označován způsob práce na farmě v Heralticích. Dbá se jak na zdraví půdy, tak i na zdravé ovzduší. Inovativní postupy pomáhají vázat v půdě oxid uhličitý. V loňském roce se ho uložilo více než 300 tun. Nechybí ani bioplynová stanice. Ta od roku 2021 vyrábí jak elektřinu, tak i teplo. Všechny zdroje se využívají v dalších zpracovatelských činnostech.

Farma

Foto: Pixabay

Nově bude bioplynka produkovat i metan

Mimo elektřiny a samotného tepla by nyní měla bioplynka produkovat také biometan, tedy plyn mající vlastnosti zemního plynu. Půjde o BioCNG, jež se stlačí přímo do tlakových lahví. Jeho využití bude poměrně solidní. Vždyť bude sloužit jako pohon pro autobusy městské hromadné dopravy v Jihlavě. Zajímavé je určitě i vyjádření manažera bioplynové stanice Ing. Ondřeje Malinovského. „Herálec patří v České republice k pionýrům úpravy bioplynu na biometan/BioCNG, dlouhodobé zkušenosti v širokém měřítku u nás prakticky neexistují.“ Naši bioplynku jsme dlouho ladili do nynější vysoké výkonnosti. Farmaření také věnujeme mimořádnou péči, a proto je pro nás důležité, aby i biometanová technologie perfektně fungovala. Výběrové řízení na dodavatele technologie upgradu bioplynu vyhrála firma Prodeval. Přepravní zásobníky biometanu a plnící a výdejní zařízení BioCNG pak dodá společnost ADAST.“

Jaký je princip fungování bioplynové stanice?

Vcelku jednoduchý. Díky fermentaci biomasy vznikne ve fermentační nádrži bioplyn, který bude technologicky upraven na výsledný biometan. Srdcem a hlavním motorem technologie je jednotka membránové separace s polymerovými membránami. V Herálci dokáže jednotka zpracovat 105 až 210 Nm3 bioplynu/hod. a vyrobí přitom biometan s obsahem metanu přesahujícím 95 %.

Zdroje info: Autor, https://www.hybrid.cz/farmari-v-heralci-budou-vyrabet-zemni-plyn/, https://odpady-online.cz/v-heralci-budou-vyrabet-biometan-pro-jihlavskou-hromadnou-dopravu/

 Náhledové ilustrační foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.