Nejčastější chyby při prořezávání rostlin

Řez dřevin

Prořezávání je důležité pro zajištění tvaru, ale také vitality vašich dřevin. Může vám pomoci maximalizovat výnos z ovocných stromů a současně odvrátit různé choroby, které vznikají z důvodu neprostupnosti vzduchu. Obecný způsob, jak prořezávat, neexistuje. Pro každou rostlinu si tedy zkontrolujte, jak ji prořezávat. Existují ale obvyklé chyby, které při prořezávání děláme, a za které vám nepoděkuje žádná rostlina.

Řez v nesprávném místě

Klíčové je zjistit si, kde je třeba dřevinu ořezávat. Pokud ji oříznete příliš nízko, můžete tím poškodit pupeny, pokud zase oříznete rostlinu příliš vysoko, můžete tím podpořit šíření chorob. Díky řezu na správném místě dosáhnete požadovaných výsledků: zdravé a vitální rostliny, která jako bonus také dobře vypadá.

Řez dřevin

Foto: Pixabay

Prořezávání v nesprávnou roční dobu

Pro většinu dřevin platí, že správný čas pro jejich prořezávání je v období vegetačního klidu – což je v zimě. Existují ale i výjimky. Tak například třešně a švestky bychom měli prořezávat raději v létě, protože jim hrozí stříbřitost listů, což je choroba, která se do stromu dostává právě přes řeznou ránu. Také kvetoucí keře prořezáváme ihned po odkvětu.

Radikální řez

Pokud svou rostlinu prořezáváte příliš mnoho, pak jí můžete připravit příliš těžké ztráty, ze kterých se jen těžko vzpamatuje. Každým řezem přichází rostlina o stonky a listy, které jsou důležité pro získání živin. Ve dřevě jsou uloženy sacharidy, listy produkují vlastní sacharidy při fotosyntéze. Pokud jim oříznete příliš mnoho těchto částí, může dojít i k odumírání kořenů. Rostlina nemusí být ztracena úplně, ale potrvá i několik let, než se zotaví.

Prořezávání nad uzlem

Jedná se o další častou chybu; rostliny bychom měli prořezávat těsně nad uzlem, což je místo, ze kterého vyrůstají listy, pupeny a výhony. Tím, že budete řezat nad uzlem, můžete velice snadno manipulovat s novými stonky a můžete si vytvarovat potřebný tvar svého keře. Při řezu si dejte pozor, ať uzel nepoškodíte. Řezat bychom měli ale do výšky 1 cm nad uzlem.

Znečištěné zahradní nůžky

Budete-li na všechny své rostliny používat stejné nůžky bez desinfekce, hrozí vám, že si infekci z jednoho stromu přenesete na další, dosud zdravé stromy. Strom může být infikovaný i tehdy, když ještě nenese známky choroby. Důležité je také to, aby nůžky byly dostatečně ostré, protože jedině tak jsou schopné čistého řezu. Čistý řez se hojí rychleji, tudíž hrozí menší riziko infekce.

Neprořezávání pod úhlem

Dřeviny bychom měli ořezávat pod úhlem, aby voda (například z deště) rychle stékala dolů. Pokud by se držela na rovně zastřižených ranách, hrozí riziko vzniku plísňových infekcí.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/seven-pruning-mistakes-to-avoid/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!