MVDr. Zbyněk Lonský: Zdravý psí úsměv není samozřejmost. Majitel se musí snažit

Pes zuby

Psí chrup byl poměrně dlouho opomíjenou záležitostí. Pokud měl pes v tomto ohledu nějaké obtíže, nejčastěji je řešil veterinář, který psa ošetřoval. Dnes už jsme někde jinde. Veterinární stomatologie je oborem, který se poměrně progresivně rozvíjí. To je určitě skvělá zpráva, protože psí úsměv je pro jeho páníčka nade vše. Já jsem si jak o psím úsměvu, tak i o péči o psí chrup povídal s odborníkem, MVDr. Zbyňkem Lonským, jedním ze zakládajících členů a současným předsedou České společnosti veterinárních stomatologů /CVDS/.

Hezký den, úvodní otázka snad ani nemůže být jiná. Existuje skutečně psí úsměv?

Jasně, když je pes spokojený, podívá se na vás těma velkýma očima a lehce ohrne pysky až se mu odhalí zuby. To je jeho úsměv.

Spousta psů trpí zejména záněty v dutině ústní. Souhlasíte?

Ano, záněty dásní a záněty parodontu, tedy závěsného aparátu zubu, jsou bezpochyby nejčastějším problémem ve stomatologii psů. Vyplývají z nedostatečné nebo žádné preventivní péče. Jednou z příčin je také ovlivnění tohoto stavu chovem, to znamená např. miniaturizaci plemen a též dutiny ústní – tlamy. Malá a trpasličí plemena psů mají se záněty v dutině ústní mnohem větší problémy než plemena velká. Ve své stomatologické praxi velmi často řeším též následky úrazů, zlomeniny zubů a následné komplikace.

Důležitá je určitě manipulace se psem v oblasti jeho tlamy. Ne každý pes na sebe nechá sáhnout. Když jsme měli prvního jezevčíka, do tlamy by se mu jen tak nikdo nedostal…

To se opravdu stává a v extrému to vede k situacím, kdy pokud chce veterinární lékař skutečně vyšetřit dutinu ústní psa, musí ho zklidnit léky nebo uspat.

Jak by měl majitel naučit pejska, že se do jeho tlamy potřebuje podívat?

To je důležitá otázka. Nutno podotknout, že ideální je, učit takzvanou manipulaci v dutině ústní hned od prvních dnů, kdy majitel převezme štěňátko od chovatele. Využít k tomu formu hry. Odměňovat štěně za ochotu ke spolupráci buď pamlskem, hlazením i pochvalou. Málokteré štěně by tomu odolalo.

MVDr. Zbyněk Lonský

MVDr. Zbyněk Lonský: Foto se svolením MVDr. Zbyňka Lonského

Jak zjistit, že má pejsek v dutině ústní problém? Jaké jsou příznaky obtíží?

Jedním z problémů, který přivádí páníčka se psem do ordinace nejčastěji, je zápach z tlamy. Ten může být způsoben nejen pomnožením bakterií, ale též zánětlivými změnami dásní, zubním kamenem či zubním kazem. Příznakem problémů je též zvýšený výtok slin, případně s příměsí krve. Dále jsou to problémy s příjmem potravy (pes se snaží jíst, ale krmivo z dutiny ústní vypadává), v důsledku čehož pes ubývá na váze. Pes si odmítá hrát se svými oblíbenými hračkami, případně se vyhýbá dotykům v oblasti čenichu nebo brady. V některých případech může docházet k výtokům z nosu a kýchání. Mohou se též tvořit otoky na čenichu či pod očima. Pes nemá obvyklou dobrou náladu a drží se v ústraní.

Důležitá je určitě prevence. V čem spočívá?

Prevence může být aktivní i pasivní. Za aktivní prevenci považujeme důsledné čištění zubů minimálně ob den, lépe denně speciálními enzymatickými zubními pastami. Pasivní prevencí rozumíme například pravidelné denní používání dentálních pamlsků, které působí proti tvorbě zubního povlaku a kamene na zubech, kterými se pes do nich zakusuje/tím otírá zubní povlak/ a to jsou velké předstoličky a stoličky. Ideální je oba druhy prevence kombinovat.

Jak vybrat svému pejskovi dentální pamlsky?

Při výběru dentálních pamlsků je dobré dát na doporučení svého veterinárního lékaře, či veterinárního stomatologa.

Jak laicky poznám, že skutečně fungují?

Funkčnost dentálních pamlsků majitel může ověřit kontrolou tvorby zubního kamene právě v oblasti stoliček. Jedná se o prevenci a nelze proto očekávat, že pamlsky odstraní velké vrstvy zubního kamene. Jejich funkcí je bránit jeho tvorbě. Pes zubyPsí chrup: Pixabay

Psi a rovnátka. Kdy se nasazují?

Rovnátka nebo lépe řečeno ortodontické aparáty se aplikují v celkové anestezii. Používají se ze zdravotních důvodů, například pokud spodní špičáky bolestivě zraňují horní patro. Při jejich výrobě a aplikaci se využívá podobných principů jako v lidské ortodoncii, které však musí být přizpůsobeny chování psa. Musejí být trvanlivější a majitel musí psa po dobu nasazení rovnátek psa omezovat např. v kousání do tvrdých předmětů a aportování.

Děkuji moc za rozhovor

Zdroj info: Autentický rozhovor s osobností

Psí chrup: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.