Muchovník: nenáročný keř, který můžete použít jako živý plot

Muchovník

Až do prvních mrazů je možné začít pěstovat tuto nádhernou dřevinu. Stále ještě se jedná o poněkud zanedbávanou dřevinu, která produkuje velmi chutné a sladké plody. A právě tyto plody jsou důvodem, proč se obliba tohoto stromu rok od roku zvětšuje. Pěstování této dřeviny není nijak náročné. Pokud jej budete pravidelně ořezávat, můžete si z něj vytvořit nádherný živý plot. A jeho výhodou je i dlouhá životnost: můžete ho mít na své zahradě 40 až 50 let!

Výběr stanoviště

Plné slunce muchovníku nesvědčí, vybíráme proto stanoviště v polostínu. Kromě této podmínky je ale jinak muchovník nenáročný – a to i na půdu. Vystačí si jakoukoli průměrnou zeminou, pokud je dobře propustná a nestojí v ní voda. Při výsadbě je ale vhodné zapracovat do jámy dobře uzrálý kompost. Jednotlivé keře dávejte v rozestupech asi 3 metry od sebe.

Muchovník květ

Květ muchovníku: Foto Pixabay

Hnojení a zálivka

Muchovník není nijak náročný na živiny. Proto jej nemusíme pravidelně hnojit – postačí mu občas zapracovat kompost do okolní půdy. Chcete-li, můžete čas od času přidat také hnojivo pro okrasné dřeviny. Zavedené keře vydrží i nějaké to sucho, nicméně v dlouhých letních obdobích sucha je dobré dopřát mu vydatnou zálivku.

Odolnost muchovníku

Muchovník je mrazuvzdornou rostlinou – dokonce i jeho květy vydrží teplotu do -6 °C. Proto není potřeba jej nijak přikrývat či o něj jinak pečovat. Ani žádné choroby či škůdci nedokážou tomuto nijak vážně ublížit. Jen zcela výjimečně bývá tato dřevina napadena rzí nebo houbami jako jiné ovocné stromy.

Plody muchovníku

Na přelomu dubna a května se keře začínají obalovat bílými květy. Po nich se rychle vyvíjí plody. V době zralosti mají tmavě modrou barvu a dozrávají ve střapečcích. Protože plody dozrávají postupně, budete je muset také sklízet několikrát. Výhodou plodů je, že se drží na větvích, a to i přesto, že jsou již přezrálé. Nebudete je tak muset hledat pod keřem.

Zdravé plody a jejich využití

Plody muchovníku jsou sladké a lze je využít obdobným způsobem jako jiné bobule, třeba borůvky. Obsahují velké množství vitamínů A, B a C, dále pak jsou bohaté na antioxidanty a fenoly. Borůvky, které bývají označování jako superpotraviny, jsou ve srovnání s plody muchovníku chudší na obsah manganu, draslíku, fosforu, železa, hořčíku i vápníku. Můžete je jíst čerstvé nebo z nich vyrábět džemy, sirupy či dokonce víno a destiláty.

Muchovník: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!