Muchovník alias indiánská borůvka: Nenáročný keř se skvělými plody

Muchovník olšolistý

Chtěli byste mít na zahradě nějaký nenáročný keř, který by dokázal nabídnout každým rokem vynikající úrodu? Aby ne! Výbornou volbou je bezesporu muchovník kvetoucí časně na jaře. Plody dokáže dávat velmi brzy, dříve než spousta ostatních bobulovin. Hovoří se o něm často jako o aljašské či indiánské borůvce. Pojďme se na něj podívat trochu podrobněji s tím, že se podíváme na jeho původ, obsah prospěšných látek a pěstování.

Aljašská nebo indiánská borůvka

Není divu, že se takto muchovník označuje, vždyť roste nejvíce v Kanadě a Spojených státech amerických. Na pěstování není nijak náročný. Není třeba se nijak soustředit na nějaké specifické stanoviště nebo zeminu. Vynikající je u něj také postupné dozrávání plodů, které se tak dají kontinuálně sklízet. Plody jsou malvice, nápadně se podobají aronii. Mnozí tvrdí, že chuťově jsou lepší než kanadské borůvky nebo jiné plodiny.

Kvetoucí muchovník olšolistýKvetoucí muchovník olšolistý: Foto commons.wikimedia.org

Spousta vitamínů a minerálů

Mnohdy jsou muchovníku přisuzovány protirakovinné účinky. Vždyť obsahuje spousty vitamínů C, A i B. Mimo jiné jsou v plodech také minerály a nejrůznější barviva. Dužnina je typická karmínovou barvou, takže se plody využívají v cukrářství na barvení různých pokrmů. Jíst lze bobulky přímo, případně není problém je zamrazit nebo zpracovat jinak. Jinak se ze sušených lístků muchovníku vaří také čaj. Ten by měl pomoct při nespavosti a střevních obtížích.

Jednoduché pěstování a množení muchovníku

Muchovník poroste prakticky kdekoli, z hlediska svých požadavků je totiž velmi skromný. Opravdu kvalitní a chuťově jedinečné plody dá rostlina, která je na slunném místě. Malvičky indiánské borůvky mohou mít velikost klidně i okolo 1 centimetru. Vyznačují se, jak již bylo zmíněno, nerovnoměrným zráním. Určitě se vyplatí jejich pravidelné přetrhávání. Jinak je muchovník velmi odolný, odolá mrazům padajícím až k -30 °C. Keř začne plodit zhruba 2 až 3 roky od výsadby. Snese sucho, ale zálivka se vám bohatě vyplatí. Množit lze muchovník výsevem, dělením a roubováním. Není problém brát odkopky. Roubovat se dá třeba na jeřáb a hloh.Muchovník olšolistýMuchovník olšolistý: Foto commons.wikimedia.org

Na choroby a škůdce spíše zapomeňte

Zřídka se u muchovníku lze setkat s padlím nebo mšicemi. Listy rostliny jsou tuhé a trochu plstnatější, což může škůdcům činit potíže.

Muchovník olšolistý: Náhledové foto commons.wikimedia.org.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.