Monilióza na zahradě a jak jí předejít

Díky loňskému suchu bylo hmyzích škůdců, hub a plísní na zahradách nepočítaně. A právě monilióza patří mezi obávaná houbová onemocnění. Jak se před ní chránit nebo omezit její výskyt?

Znát ji můžete také jako moniliový úžeh peckovin (způsobovaným původcem Monilia laxa) a jak už název napovídá, problémy způsobuje zejména u peckovin. Postihuje hlavně višně, třešně a meruňky. Ale její příznaky zpozorujete mnohem dříve, než v období sklizně. Mladé větvičky začnou zasychat, objeví se klejotok. Na ovoci pak najdeme charakteristické terčovité kruhy, jež je nakonec doslova mumifikují.

Kde se monilióza ukrývá přes zimu

Bohužel mrazy této houbě nijak neublíží. Přežívá v napadených plodech a větvích, odkud se na jaře znovu šíří. Účinnou ochranou je proto důsledný sběr mumifikovaných plodů. Odtrhněte je ze stromu a případně odstraňte i celé napadené větve.

Sesbíraný materiál spalte nebo zakopejte hluboko do země. Stromy se pak hodí několikrát postříkat silným výluhem z kopřiv. Ovšem účinnou pomoc můžete najít i v obchodech.

Foto: Pixabay

Jak na moniliózu

Ještě před květem lze napadené stromy ošetřit přípravkem Zato nebo Kumulus Wg. Pokud to nestihnete nebo byly vaše potíže v předchozím roce opravdu velké, vsaďte i na ošetření před sklizní, např. prostředkem Teldor 500 SC.

A pokud se monilióza objeví i na méně tradičních hostitelích (třeba lísce, jabloních nebo hrušních), mohou pomoci některé přípravky proti strupovitosti.

Měli byste vědět: Silné a zdravé stropy moniliáza obvykle nenapadá, nebo jen v menší míře. Dbejte proto na dostatečnou zálivku i správné hnojení. Dejte však pozor na přemíru dusíku. Díky němu se dozrávání větviček i listů zpomaluje a ty jsou pak k napadení touto houbou mnohem náchylnější. Pokud zasáhnete včas, nebude vás letos monilióza trápit ani trochu a to bez ohledu na to, jaké nástrahy nám léto ještě připraví. Při všech opatřeních se však obrňte trpělivostí. Nebojte se, bude to stát za to.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)