Máte nadbytek ořechů? Zavařte je, tak vám vydrží i několik let

Vlašské ořechy

Měli jste letos nadbytek ořechů, které jste nestihli zpracovat do cukroví ani do buchet? Pokud jsou ořechy ve skořápkách uloženy v suchu a temnu, vydrží opravdu dlouho, ale ne všichni máme možnost je do takového prostoru umístit, aby se nám do nich nedostaly například myši nebo moli. Ovšem způsobů na uchování ořechů je více. Jedním z nich je zavření. Rádi vám poradíme s postupem, abyste si ořechy mohli užívat a pochutnávat si na nich i klidně za čtyři roky. 

Před zavařováním

Vlašské ořechy se považují za jedny z nejzdravějších ořechů vůbec. Mají mnoho prospěšných látek, které působí blahodárně na naše tělo. Bohužel ale s jejich skladováním je to složitější. Když je vyloupeme, brzy žluknou. V lednici vydrží několik měsíců a v mrazáku vydrží klidně až rok. Pokud se je však rozhodnete zavařit, vydrží i několik let, a to až pět. 

Zavařovací sklenice
Foto: Pixabay

Předtím, než se pustíte do zavařování, bude důležité, abyste ořechy nechali dostatečně proschnout. Můžete je dát na síto k topení. Jakmile je vyloupnete, postup opakujte – ořechy se musí nechat doschnout. Tento krok můžete urychlit pomocí sušičky na ovoce. Jakmile budete vybírat ořechy pro zavaření, vybírejte pouze kvalitní kousky bez černých fleků, plísně a zápachu.     

Zavařte svou úrodu v hrnci

Pokud máte připravené ořechy, přichystejte si sklenice, které byste měli dokonale vyvařit a vysušit. Víčka použijte šroubovací a nejlépe nová, protože ořechy mohou do sebe absorbovat zápach například od okurků. Proschlé ořechy nasypte do sklenic, a to přibližně jeden centimetr pod okraj. Pokud se sklenicí mírně poklepete o linku, ořechy se setřepou a vy tak můžete doplnit pár dalších jadérek.

Jakmile máte hotovo, ořechy zavíčkujte (bez nálevu, bez všeho) a naskládejte je do zavařovacího hrnce. I zde platí pravidlo, že by se sklenice neměly dotýkat. Do hrnce nalijte vodu tak, aby pokryla polovinu výšky sklenic a deset minut zavařujte. Jakmile sklenice vytáhnete, otočte je dnem nahoru, a to do vychladnutí. 

trouba
Foto: Pixabay

Zavařování v troubě

U tohoto způsobu zavařování postupujeme úplně stejně. Vypláchněte a vyvařte sklenice, nasypte prosušená jádra a zavíčkujte. Troubu předehřejte na 250 stupňů a mezi tím si vezměte plech, do kterého umístíte utěrku a na ni naskládáte naplněné sklenice. Následně do plechu nalijte vodu a umístěte jej do trouby a zavařujte po dobu dvanácti minut – nejlépe se spuštěným horkovzduchem. Sklenice nechte chladnout dnem vzhůru.

To je vše – naprosto jednoduché, viďte? Jak uchováváte ořechy vy? Napište nám vaše nápady. 

Zdroj: https://www.svetplodu.cz/clanek/309/jak-spravne-zavarit-orechy/

https://www.toprecepty.cz/recept/10250-zavarovani-orechovych-jader/

Foto: Pixabay  

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)