Mandelinka bramborová: Přírodní tipy pro její likvidaci

Mandelinka

Mandelinka bramborová je jedním z nejznámějších škůdců na naší zahradě. Díky svým černobílým pruhům je snadno rozpoznatelná také dětmi. Právě děti mohou pomoci s jejich likvidací a může to být pro ně také zábava – budou mandelinku sbírat ručně do připravených nádob. Ačkoli ji považujeme hlavně za hrozbu pro brambory, může napadnout i jiné rostliny. Zaútočit může už na jaře, nejvíce však škodí v době květu černého bezu. Zbavit se jí přitom nemusí být vůbec jednoduché.

Chemické přípravky

Nejoblíbenějším a nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit mandelinky, je použít speciální chemický postřik, který byl vyvinut speciálně na odstranění tohoto škůdce. Výrobců je celá spousta, včetně ekologických variant. Díky nim uchráníte své rostliny před škodlivými vlivy chemikálií a přitom se zbavíte mandelinek. Účinků těchto přípravků si všimnete již po prvním použití.

Extrakt z kyseliny chryzantémové

Tento extrakt je velice účinný, avšak nebezpečný je také pro lidi i zvířata. Proto s ním musíme zacházet s maximální opatrností. Smíchejte 0,5kg/ha extraktu s 6 % octem a vodou v poměru 2 : 1 : 2. Takováto směs by si měla uchovat pH pod hodnotu 7. Vzhledem k tomu, že přípravek je znehodnocen při vysokých teplotách, používáme jej, když je pod mrakem. Pečlivě jej rozetřeme na rostliny.

MandelinkaFoto: Pixabay

Vůně některých rostlin

Mandelinka bramborová nemá ráda vůni některých rostlin. Pokud v blízkosti brambor pěstujeme křen, len, fazole, žlutý jetel, kapradí nebo pelyněk, snížíme tím pravděpodobnost jejich výskytu.

Koroptve a bažanti

Tato zvířátka si na mandelinkách velmi ochotně pochutnají. Pokud máte přístup k nim, můžete je jen na chvíli vypustit do zahrady mezi brambory a o mandelinky je postaráno.

Třezalka

Třezalka je účinná proti mandelince, ale také proti mšicím nebo různým housenkám. Přípravek si připravíte tak, že natrháte 300 g třezalky na menší kousky. Zalijte ji 10 litry vody a nechte odstát alespoň 24 hodin. Poté směs přeceďte a třezalku už můžete vyhodit. Před použitím zřeďte přípravek s vodou v poměru 1 : 2. Aplikujeme prostřednictvím láhve s rozprašovačem.

Kopřivy

To, jak kopřivy vypadají, víme všichni. To, že nás mohou popálit, víme také. Proto si na jejich sběr vezměte dostatečně dlouhé rukavice. Nasbírat budeme muset poměrně velké množství kopřiv, a to celý 1 kilogram. Když ale narazíte na pořádný trs kopřiv, nemusí to být žádný problém. Kopřivy zalijte 10 litry vody a nechte 5 dnů odstát. Během této doby směs zkvasí. Po 5 dnech zceďte, abychom se zbavili kousků rostliny. Tento roztok je třeba před použitím ještě naředit vodou a to v poměru 1 : 10.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-pozbyc-sie-stonki-ziemniaczanej,nId,4908361
https://pestujme.cz/vyhlaste-msicim-nelitostny-boj-male-brouky-zazene-prirodni-sila-bylin-a-dalsich-rostlin

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!