Lilek Pepino a jeho pěstování

Nejde už o úplnou novinku, ovšem i tak vídáme lilek Solanum muricatum „Pepino“ na zahradách spíše zřídka. Skvěle se mu daří v nádobách a to dokonce lépe než ve skleníku. Pořídit si ho tedy můžete opravdu kamkoliv.

Výsev semen se řídí tím, kam lilek Pepino poté umístíte. Jestliže vlastníte zimní zahradu nebo pro začátek nevytápěný skleník, můžete jej mít na parapetu už od února. Mnohem lepším termínem je však duben.

Jak si předpěstovat lilek Pepino

Semena potřebují ke svému vyklíčení výživnou zeminu. Stačí je rozhodit po povrchu květináče a jen jemně zakrýt další vrstvou půdy. Květináč pak překryjte fólií, případně sklem a postavte do tepla. Optimální teplota pro klíčení se pohybuje mezi 20-22 °C. Mladé rostlinky se začínají objevovat vcelku rychle a až jich vyklíčí většina, pak fólii bez obav odstraňte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kdy s Pepinem ven

Jakmile rostliny poporostou asi na 15 centimetrů, přesaďte je do samostatných květináčků. Rostou rychle, takže jedno přesazování stačit nebude. Počítejte s tím, že v dospělosti dorostou až 80 centimetrů a neobejdou se tedy bez vhodné opory.

Ven je dejte v polovině května a už na konci měsíce se můžete těšit z prvních květů. Ty se objevují po celou sezónu a spolu s nimi dozrávají i plody. Ke svému vývoji potřebují hodně živin a také dostatečnou zálivku.

Pozor však na přehnojení dusíkem. Ten totiž podporuje růst listů, ale brání vývoji květů a plodů. Mimochodem, zralá Pepina jsou pruhovaná a sklízejí se hned, jakmile se krásně vybarví. Konzumovat se dají nejlépe čerstvá, ovšem hodí se i pro dušení nebo pečení.

Na podzim pak můžete Pepina uložit na chladné a světlé místo v domě. Jde o vytrvalé rostliny, mrazy jim však nesvědčí. Na jaře je opět pohnojte a na chutnou zásobárnu plodů se můžete těšit nanovo.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)