Kvete, ale neplodí: Běžný problém cuket a dýní

Cuketa květy

Cukety i dýně patří mezi velice oblíbené rostliny našich zahrad. Zejména cukety jsou velice časté. Někdo je miluje, někdo nenávidí, avšak výhodou obou dvou je variabilní způsob použití. Můžete je využívat jako hlavní chod i přílohu, naslano i nasladko. Aby vaše námaha při pěstování nevyšla vniveč, je dobré si umět poradit s každým problémem. A to i když se nemůžete dočkat plodů na svých rostlinách.

Problémy s dýněmi

Pokud vaše tykev kvete, ale nenese skutečné plody, nebo nese takové, které přestanou růst, když jsou velmi malé, je to problém opylení. Většina tykví (mezi které patří i cuketa a dýně) má oddělené samičí a samčí květy. Samčí květy se rodí na rovném zeleném stonku, zatímco samičí květy sedí na vrcholu malé tykve. Plody dávají jen samičí květy. K produkci musí být pyl ze samčích květů fyzicky přenesen do samičích květů – k tomu slouží včely. Pokud to ale včely neudělají, musíte si poradit sami.

Samčí květ cukety

Samčí květ: Foto Pixabay

Proč včely neopylují?

Obvyklé je to, že na své rostlině si nejprve všimnete samčích květů. Pak trvá poměrně dlouho, než se objeví i samičí květy. Při dešti nebo chladném počasí nemusí včely, které jsou tak důležité pro opylení, vylétat ze svých úlů. To je další důvod k tomu, abychom si své tykve opylovali sami. Pomocí malého štětečku (běžně dostupného v papírnictví) jen odstraníte pyl ze samčího květu a přenesete jej do samičího.

Jak opylovat ručně?

Pro správné opylení je důležité identifikovat samčí a samičí květy. Samčí květy rostou vzpřímeně a často jsou otevřené mnohem dříve než samičí. Navíc uprostřed květu vidíte takový žlutý „ocásek“. Tento malý ocásek přejíždějte štětcem – opatrně, ale přesto důkladně. Na štětci se uchytí pyl, který přenesete do samičích květů. Ty poznáte tak, že jsou povislé – nerostou vzpřímeně, jako samčí květy.

Květy cuket: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!