Které druhy jehličnanů se nejlépe hodí do interiéru jako vánoční stromek v květináči

Propadli jste kouzlu živých vánočních stromků, které si můžete po skončení svátků přesadit na zahradu? Poradíme, které druhy jsou nejlepší a kterým se naopak vyhnout obloukem. Probereme vlastnosti borovic, jedlí a smrků, ale konečný verdikt necháme na vás.

Vlastně jde zároveň o takový malý botanický atlas. Ne vždy je totiž značení rostlin u obchodníků přesné a pod vágním označením „jedle“ se opravdu může skrývat ledacos.

Živá vánoční jedle v květináči 4x jinak

Jedle bělokorá (Abies alba) se v mládí vyznačuje kuželovitou korunou, jež se později mění na pyramidální až válcovitou. Poznáte ji podle typicky dvouřadě uspořádaných jehlic se dvěma lesklými proužky na spodní straně (svrchní strana je tmavě zelená). Na trhu patří k nejdražším.

Jedle normandská–kavkazská (Abies nordmanniana) začíná v mládí jako pravidelný kužel, později má koruna tvar válce. Zákazníkům se podbízí díky husté koruně a vodorovně odstávajícím větvím. Její jehlice jsou v horní části vykrojené a viditelně rýhované či čárkovité. Rozemneme-li je, voní po ovoci. Její cena bývá rozumná.

Jedle obrovská (Abies grandis) si kuželovitou korunu udržuje po celý život. Svěže zelené jehlice vyrůstají ve dvou až třech řadách a na rubu se mohou chlubit dvěma řadami bílých pruhů. Patří mezi nejaromatičtějších druhy jedlí. Roste rychle, takže se při následné péči nevyhneme častějšímu přesazování. Bývá spíše dražší.

Jedle korejská (Abies koreana) se pyšní hustou kuželovitou korunou a lesklými tmavě zelenými jehlicemi s rýhou na líci. Rub je tvořen dvěma bílými až stříbrnými pruhy, jež se často slévají v jednolitou světlou plochu. Roste pomalu a při další péči vyžaduje pravidelné zaštipování větví. I ona bývá poměrně drahá.

Borovici ano, smrk raději ne

Borovice černá (Pinus nigra) je opravdu odolná. Chlubí se dlouhými jehlicemi vyrůstajícími ve svazku po dvou, které mohou zespoda vypadat jako ojíněné. S nástrahami teplého bytu se popere lépe než jedličky.

Naopak smrk ztepilý (Picea abies) nebo smrk pichlavý (Picea pungens) si raději nepořizujte. Rychle opadává, píchá a na zahradě se ujímá o něco hůře.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)