Kosatec a jeho léčivé účinky

To, že kosatec je krásná květina, ví každý. Málokdo už ale ví, že se celá léta využíval v lidové medicíně jako léčivá bylinka. Kosatec je známý také pod svým latinským názvem Iris a obsahuje velké množství druhů. Jedna květina je krásnější než druhá a možná právě proto se zapomnělo na to, že to není všechno, co rostlina poskytuje. Pojďme se spolu podívat na to, co všechno můžete z rostliny využít!

Fleur de lis

Toto slavné slovní spojení odkazuje na Francii. Je to jeden z nejznámějších znaků Francie. Podle pověsti jej zavedl Ludvík VII., kterému se o této krásné květině zdálo. V tomto snu byl také vyzván, aby se modrý kosatec stal národní květinou. A tak tomuto snu král skutečně dostál. Dnes je tento kosatec známý jako fleur de lis, a stále je jedním z hlavních znaků Francie.

Zdravotní přínosy kosatce

Šťáva z čerstvých kořenů této rostliny se velice hojně používala pro očistu těla. Dnes šťávu používáme spíše v kosmetice, například pro odstraňování pih z pokožky. Dříve se kořen používal také pro problémy s plícemi, na kašel a chrapot, ačkoli nyní je jeho použití cennější v parfému.

Neobyčejná vůně kostatce

Čerstvé kořeny mají zemitou vůni, charakteristický fialový zápach se během procesu sušení postupně vyvíjí a nedosahuje maxima po dobu nejméně dvou let a po této době dokonce zesiluje. Esenciální olej může být proto zařazen do třídy tzv. fermentovaných olejů. Oddenky I. Germanica, I. pallida a I. Florentina se navzájem velmi podobají, takže je nelze snadno rozlišit.

Před použitím usušit

Když jsou oddenky čerstvé, jsou extrémně štiplavé a při žvýkání vyvolávají štiplavou chuť v ústech, která trvá několik hodin. Tato suchost je téměř zcela rozpuštěna, když rostlinu usušíme, chuť je pak mírně hořká a vůně příjemná, blíží se vůni fialek, i když v čerstvém stavu jsou oddenky prakticky bez zápachu.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!