Korakán – skutečný poklad z Nepálu, který si můžete vypěstovat také

Bílá pšenice už dávno nepatří mezi ty nejoceňovanější obiloviny. I když koláče nebo chléb z jemné bílé mouky vás stále dokola dokáží udivit svou nadýchaností a jemností, vysoký obsah lepku s sebou často přináší i množství negativních dopadů na naše zdraví.

Právě proto se „obyčejnou“ pšenici snažíme v některých pokrmech nahradit o něco zdravějšími alternativami. Ve hře už nejsou jen celozrnné výrobky, sáhnout totiž můžete do zcela jiného botanického sortimentu. Dnes jsme si pro vás připravili malé povídání o korakánu.

Že Korakán neznáte? To vůbec nevadí

Když se řekne pokrm z Himálají, dost možná si jako první vybavíte pražený tibetský ječmen alias tsampu. Ovšem korakán alias kalužnice křivoklasá je tak odolná vůči vysoké nadmořské výšce, že bez problémů roste i v Nepálu. A to i přesto, že její původní vlastí je severní Afrika (odkud pochází i například velmi oblíbený teff).

Foto: Pixabay

Z korakánu se v Himálajích připravuje snad úplně všechno

V Nepálu se z korakánu vaří mimo jiné i výživné pivo. Obsahuje totiž velké množství železa a vápníku. Mimochodem v Africe existuje řada rekultivačních programů, které se snaží rozšířit pěstování kalužnice mezi co největší množství obyvatel. Jako výživa pro malé děti a seniory je totiž nedocenitelná. A ze stejného důvodu se zečíná stále více objevovat i u nás.

Jak si s přípravou korakánu poradit

Zrníčka kalužnice jsou velmi drobná, takže se obvykle melou na mouku, za které se připravují kaše nebo placky. Ale pozor, díky vysokému obsahu tuku by se mouka neměla dlouho skladovat – může totiž žluknout. V obchodech se proto vždy dívejte pozorně na datum spotřeby. Kupovat prošlý korakán (byť se slevou) se vám zaručeně nevyplatí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.rostliny-cs.com/sfo/cz/kalu%C5%BEnice-k%C5%99ivoklas%C3%A1/, https://www.wikiwand.com/cs/Obilniny

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)