Kompost se žížalami v paneláku je reálný

Žížala

Zpracování biologického odpadu se řadí mezi poměrně často diskutovanou záležitost. A není se čemu divit, vždyť zbavit se organických zbytků především v bytových a panelových domech je fakticky nemožné. I když alternativa existuje. Její název zní vermikompostér. Pořídit si tuto dvoupatrovou nádobu lze bez problémů i do bytu v panelovém domě. Nic složitého.    

Co je vermikompostování?

Termín vermikompostování odpovídá přírodnímu procesu, jehož základem je chování žížal k tomu, aby zpracovaly biologicky rozložitelný odpad. Z toho vznikne materiál, který je ideální pro efektivnější růst jednotlivých rostlin. Zjednodušeně řečeno, nachytané žížaly se vloží do nádoby a krmí organickými zbytky z domácnosti. Ty konzumují a následně vzniká kvalitní kompost. Jeho jakost je vysoká právě díky působení žížal, jež jsou schopné ho efektivně zpracovávat.

Podomácku vyrobený vermikompostér

Jasně, vermikopostér se dá koupit. Je stylový, nicméně stojí okolo 3000 korun. Nehodláte-li tuto částku do takovéhoto zařízení investovat, vyrobte si doma vlastní. Ideální volbou je vermikompostér vyrobený ze třech kbelíků od barvy.

Kompost

Organické zbytky ve venkovním kompostu: Zdroj obrázku Pixabay.com

Potřebovat budete:

  • tři bílé kbelíky od barvy,
  • vrtačku,
  • pilku,
  • polymerové lepidlo,
  • šrouby.

Postup je jednoduchý

V první řadě se vyřízne středová část samotných vík od kbelíků, a to cca 8 cm od okraje. Vyřežte pouze dva otvory, ten třetí bude sloužit jako zakrytí vermikompostéru. Prořezaná víka se připevní ke dnu dvou kbelíků. Dna horního a prostředního kbelíku budou také provrtána. U horního více a spodního méně. Vše musí dobře držet. Do spodní části bude kapat tekutina, která se postupně vylučuje. Je možné v ní udělat také odtok. Pomocí šroubů a polymerového lepidla musí všechny tři části dokonale držet. Jinak horní by měla být také provrtána a otvor zakryt netkanou textilií, aby ven nelétaly octomilky. Po bocích kompostéru vyvrtejte pár otvoru pro přísun vzduchu. Dva horní kbelíky fungují jako kompostér a spodní na sběr tekutiny.      

Kompost

Hotová kompostovaná směs: Foto Pixabay

Čím krmit žížaly?

Co se týká žížal, nepotřebujete žádný specifický druh, i když hodně oblíbené jsou ty kalifornské. Postačí vám ty ze zahrady. Základ kompostéru vytvoříte natrhaným kartonem. Ten se vloží do kompostéru žížalám, jež si na něm začnou pomalu pochutnávat. Poté už jim budete přidávat dobroty (zbytky) z kuchyně. Dopřejte jim při jídle čas, větší množství bioodpadu by mohlo začít plesnivět. Krmit je lze například:

  • zbytky zeleniny,
  • těstovinami,
  • drcenými vaječnými skořápkami,
  • korkovými špunty
  • a jinými organickými zbytky.

Zapomeňte jen na maso a tuky.

Žížala: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.