Kolopejka: Pokojová rostlina z Afriky

Kolopejka

Kolopejka neboli Kalanchoe pochází z Afriky a Madagaskaru. I když je z velké dálky na našich okenních parapetech je jako doma a stala velmi oblíbenou pokojovou rostlinou.  Pěstovat se dá kolopejka  v několika druzích a kultivarech. Vybírat můžete kolopejku s květy v odstínech žluté, oranžové přes červenou až po fialovou barvu. Kolopejka je zajímavá i svými listy a celkovou stavbou, takže i když nekvete, dělá na okně stále velkou parádu.

Zajímavé druhy kolopejek

Nejběžněji pěstovaným druhem je kolopejka blossfeldova, která pochází z Madagaskaru. Květenství rozvijí uprostřed zimy a to drobnými kvítky. Kalanchoe pumila se starorůžovými kvítky a zelenošedými listy se zase skvěle hodí do závěsných košů. Zcela odlišný vzhled má Kalanchoe porphyrocalyx. Tento druh má červené nebo růžové květy se světlým okrajem ve tvaru podlouhlých zvonků a stejně jako předchozí druh může splývat ze závěsných košů.  Některé druhy se pěstují spíše než kvůli květům, spíše pro dekorativní listy např. Kalanchoe tomentosa známá také pod názvem pandí rostlina. Její listy jsou stříbřitě plstnaté s hnědým kropením u okrajů. Pro dekorativní listy se pěstuje také Kalanchoe thyrsiflora, která má načervenalé listy na okrajích. Oba druhy samozřejmě kvetou, ale v našich pokojích velmi vzácně nebo nenápadně.

Kolopejka a pěstování

Jestliže rostlina disponuje tlustými a dužnatými listy je zcela stvořena pro suché oblasti. To znamená, že umí dobře hospodařit s vodou a nemá ráda přemokření. Obvykle je taková rostlina stvořena pro pobyt na slunci. Takovou rostlinou je i kolopejka. Pokud chcete, aby vám kolopejka dobře rostla, je třeba ji umístit na světlé místo, kam alespoň občas dorazí přímé sluneční paprsky. Slunce podpoří červenavé zbarvení listů. Nejlépe se jí bude dařit na okenních parapetech, které jsou orientovány na jih.  Co se týká substrátu, měl by být dobře propustný. Toho docílíte přidáním velké dávky písku nebo perlitu do substrátu. Vyplatí se i drenážní vrstva na dno nádoby. Většinou se u rostlin doporučuje pravidelná zálivka, v tomto případě je však lepší jednou za čas větší zálivka a pak nechat mírně vyschnout bal. Pokud bal vyschl příliš, poznáte to podle žloutnutí spodních listů.

Přezimování a množení

K přezimování květiny kolopejky je třeba světlé a chladné místo s teplotami mezi 10-15 °C. V době odpočinku nepotřebuje kolopejka zalévat. Až na jaře, kdy ji přesunete na teplejší místo, začněte více zavlažovat a také hnojit. Vhodným hnojivem je třeba hnojivo pro kaktusy. Umístit ji můžete na jaře klidně i na přímé slunce, na rozdíl od jiných pokojovek to kolopejce vadit nebude.  Pokud budete chtít kolopejku namnožit, můžete listovými nebo stonkovými řízky. Výhodou vegetativního množení je ta, že vypěstujete klon rostliny mateřské a nová sazenička bude mít všechny vlastnosti, které má mít. Některé druhy se množí, ale i dceřinými rostlinami, třeba Kalanchoe daigremontiana.  Pro toto množení se využívající dceřiné rostlinky vyrůstající z pupenů na okrajích listů. Zakoření dokonce i samy v půdě květináče poté co odpadnou, takže je lepší je přemístit jinam. Co se týká chorob nebo škůdců kolopejku mohou napadnout mšice nebo červci. Ve velkém vlhku a teple pak rostlině hrozí padlí.  U této rostliny je to však spíše vzácnost než pravidlo, protože při přiměřených podmínkách jsou kolopejky odolné.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.