Ke sběru sírovce budete potřebovat žebřík, vyrazit můžete hned

Sírovec žlutooranžový

Sběr hub prostě obyvatelé České republiky milují. Nic naplat. Vyrazit se klidně dá už nyní. Některé druhy už totiž v místech s vyšší vlhkostí rostou. Jmenovat bychom mohli například čirůvku májovku, podtrnky a podobně. Vydat se ale můžete klidně i na jinou houbařskou lahůdku, sírovec žlutooranžový. K jeho sběru ale nejspíše budete potřebovat žebřík. Tedy v případě, že neroste a u země, nebo nejste-li zrovna dobří lezci. Jak tuto dřevokaznou houbu poznáme? Kdy a kde roste a jakou volit kuchyňskou úpravu? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Žlutooranžový krasavec

Některé houby poznáte na první pohled. Sírovec žlutooranžový mezi ně stoprocentně patří. Jde o jednoletou dřevokaznou houby řadící se do čeledi chorošovitých. Rozšířený je fakticky po celém světě. Plodnice jsou typické tím, že jsou přirostlé zboku k nějaké dřevině. Mají konzolovitý, polokruhovitý či vějířovitý tvar.Typické jsou také barvou, ta bývá oranžová, žlutá či žlutooranžová. Starší plodnice jsou světlejší. Rourky mají délku až 0,5 cm. Drobounké okrouhlé póry přitom vylučují tekutinu. Mladší dužnina je měkoučká, plná šťávy a silně aromatická. Jejich chuť je nakyslá a voní po houbách. Starší plodnice už spíše páchnou po svítiplynu.     Sírovec žlutooranžovýSírovec žlutooranžový: Zdroj obrázku archiv Zdeňka Peldy

Kdy a kam vyrazit na sírovce?

Klidně už nyní. Tradičně roste od dubna až do září. Vydat se ke sběru této houby můžete do lesa, ale klidně i jen do sadu. Nejčastěji ho najdeme na listnatých stromech typu vrby či topolu, případně akátu, dubu a jiných. V sadu rostou sírovce na třešních, hrušních či ořešácích. Na jehličnatých dřevinách najdeme tuto houbu výjimečně.

Sírovec žlutooranžovýSírovec žlutooranžový: Zdroj obrázku archiv Zdeňka Peldy

Jak poznat ideální plodnice ke sběru?

K jídlu jsou jen mladé plodnice této houby. Když do konkrétní plodnice zaříznete nůž a projede jak máslem, máte jistotu, že jsou optimální ke konzumaci. Starší už určitě ani vařením nezměknou. Vynikající jsou především plodnice rostoucí na vrbách a topolech. Pozor na sběr sírovce u silnice, natáhne hodně olova.

Sírovec žlutooranžovýSírovec žlutooranžový: Zdroj obrázku archiv Zdeňka Peldy

Řízky, nebo na kari?

To už je vcelku jedno. Čerstvé řízky ze sírovce jsou ale vynikající. Vaří se cca 10 minut a poté obaluje v trojobalu. Jinak je sírovec vynikající také na kari třeba s rýží. Jen pro zajímavost, dříve se z rozdrolených uschlých plodnic pekl chléb. Jinak se sírovec i zapaloval, aby se odehnal hmyz.

Sírovec žlutooranžový: Zdroj náhledového obrázku archiv Zdeňka Peldy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.