Když se vám na záhonku nečekaně objeví pestrobarevné tulipány, máte problém

Dnes se budeme věnovat nejčastějším chorobám tulipánů. Ne vždy je totiž na první pohled patrné, že je něco špatně. Například virová pestrokvětost tulipánů bývá v prvních letech mnoha zahrádkáři dokonce vítaná.

Kromě ní se pak na našich záhoncích často vyskytuje také Botrytis tulipae, kterou si mnohdy nevědomky přineseme i z nákupu. A jak se proti těmto tulipánovým pohromám bránit?

Pestré tulipány zlikvidujte, i když vypadají sebelépe

Virová pestrokvětost tulipánů zůstávala dlouho neodhalena. Žíhané zpravidla žlutočervené květy byly dlouho přisuzovány zvláštní odrůdě a dokonce rozmnožovány. Degradace rostlin totiž probíhá jen pomalu, nakonec však všechny tulipány zahubí.

Jakmile na záhonku něco podobného zpozorujete, musíte včas zasáhnout. Nečekejte, až napadená rostlina dokvete, okamžitě ji odstraňte – ještě dřív, než se na vašich rostlinách objeví mšice. Ty mohou virus mechanicky roznést na další rostliny – stejně jako vy, třeba při řezu květů.

Tulipán

Foto: Pixabay

Zdrojem nákazy bývají často bílé lilie, vysazené v blízkosti tulipánového záhonu. Na nich samotných se totiž choroba neprojevuje, jsou však dokonalými přenašeči. Bohužel v současnosti neexistuje žádný postřik, bránit se můžete jen proti mšicím jakožto přenašečům.

Houba Botrytis tulipae může být zkázou celého záhonu

Zpočátku napadá jen listy tulipánů a jejich části proměňuje v zaschlé mrtvoly, později ničí i celé květy a nakonec celou rostlinu. A ráda se šíří. Poznáte ji tak, že z cibule opatrně odstraníte vrchní hnědou suknici. Jestliže na bílé cibuli pod ní najdete šedivé skvrny, jde určitě o Botrytis tulipae.

Takovou cibuli vyhoďte. Dala by vzniknout jen neduživým rostlinám, které vykvétají jen neochotně. Dospělé napadené rostliny se pak zpočátku projeví malými polokulovitými útvary černé barvy. Mnozí je považují za puklice, jde však o produkt Botrytis tulipae. Napadené rostliny je opět nutné okamžitě vyhodit, a to i s přiléhající půdou. V případě nutnosti je možná i fungicidní ochrana rostlin, ne vždy je však spolehlivá. Jakmile se špičky tulipánů objeví, postříkejte je vhodným fungicidem a pokračujte každých 10-14 dní až do květu.

Náš tip: Botrytis tulipae se často vyskytuje u přehnojených rostlin nebo u těch, které byly nějakým způsobem poškozeny (např. počasí). Napadení doposud zdravých tulipánů sporami se projeví prostřednictvím teček na listech nebo okvětních plátcích. Tady může postřik vhodným fungicidem ještě pomoci.

Po odkvetení pokračujte, ovšem už s dvacetidenním intervalem. Na podzim pak zkontrolujte vyjmuté cibule a ty, u kterých bude choroba stále ještě patrná, bez milosti zlikvidujte. Jako prevenci šíření Botrytis tulipae vysaďte příští rok cibule na jiné stanoviště a nezapomeňte ani na jejich řádné moření před výsadbou.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)