Když se pěnišníkům svinují listy, s účinným zákrokem neotálejte

Stálezelené pěnišníky (Rhododendron) zdobí naše zahrady po celý rok. Pocházejí z asijských horských oblastí a nízké teploty jim tedy nijak výrazně nevadí. Naopak, leckdy je dokonce ponouknou k lepšímu a delšími kvetení.

Ne nadarmo je pěnišník také národní rostlinou Nepálu. Ne vždy se však těmto krasavcům u nás daří tak, jak bychom si představovali. Velmi častým problémem je například zimní svinování listů.

Pěnišník se umí nepříznivým podmínkám bránit, musíte mu však pomoci

O své nádherné listy tito krasavci nepřicházejí ani v zimě. Ovšem platí za to svou cenu. Jestliže se vaší zahradou prožene déletrvající období mrazů, vaše pěnišníky svinou a svěsí listy. Ovšem bylo by chybou očekávat, že se z toho stavu zase samy vzpamatují. Nemusela by to totiž být pravda.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Příčinou je nadměrný odpar vody

Asi není tajemstvím, že i zimní slunce dokáže mít pořádně velkou sílu. A právě jeho prostřednictvím se z pěnišníků odpařuje tolik ceněná voda. Až potud je všechno v pořádku. Děje se to i během léta. A pěnišníky obvykle stačí dobře zalít.

V zimě je však situace o něco komplikovanější. I když vláha v půdě je, mělce kořenící keře jí nedokáží využít. Uchylují se tedy k obranné strategii – listy svinou a svěsí co nejvíce mohou. Sníží tak odparovou plochu.

Nebojte se zalévat svou zahradu i v zimě

Do jisté míry je prevencí oproti tomuto stavu vydatná podzimní zálivka. Ovšem přistoupit byste k ní měli i v zimě. Je ovšem nutno počkat na bezmrazé dny, jinak svým pěnišníkům spíše ublížíte. Zalijte je opravdu pořádně a uvidíte, že se jejich svinuté listy brzy opět rozvinou do krásy. Na jaře pak pěnišníky pokvetou jako obvykle.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)