Kanadská borůvka: návod na její řez krok za krokem

Borůvky

Kanadská borůvka (Vaccinium corymbosum) je jednou z nejznámějších borůvek vůbec. Známá je také pod názvem brusnice chocholičnatá, borůvka velkoplodá či zahradní. Známá je především svými velkými plody, kterými se liší od borůvky lesní. Péče o borůvku na zahradě není nijak náročná, když jsou splněny základní podmínky pro její pěstování. Jednou z nejdůležitějších částí péče o borůvku, je právě pravidelný řez.

Kanadská borůvka a první řez

Poprvé svou borůvku budete prořezávat ihned po výsadbě. V tomto případě ji zbavujete až 60 % veškerého dřeva. Díky tomu, že rostlinu zbavíte nadzemní části, stimulujete ji k tomu, aby se soustředila na růst podzemní části, čili kořenů. Prořezávání povzbuzuje rostlinu a vynucuje nezbytný nový růst ze základny rostliny. V dalších letech už bude řez méně radikální.

Borůvky

Foto: Pixabay

Řez v prvních letech

Při řezu se snažíme odstraňovat staré výhonky, které už neplodí, čímž vynutíme růst výhonků nových. Díky tomu získáme ve finále větší množství plodů lepší kvality a velikosti. V období řezu a po něm nehnojíme. Řez provádíme ideálně časně zjara (v únoru nebo březnu), protože rychle obráží. V případě, že bychom řez provedli na podzim, mohlo by se stát, že by vyrostly nové výhonky, které v mrazu rozhodně nemají šanci obstát. Soustředíme se na poškozené a slabé větvičky. Už jen tento řez pomůže k jeho provzdušnění. Odstraňte také několik malých větviček ve středu keře.

Prořezávání dvou až pětiletého keře

Při prořezávání je dobré ponechat asi pět až osm postranních a silných výhonů. Odstraňujeme veškerý slabý růst. Pokud si všimnete, že některé větvičky jsou silné, ale na konci začínají odumírat, stačí, když odstraníte odumřelou část. Řez proveďte několik centimetrů pod postiženou oblastí.

Prořezávání keřů starších 6 let

Šestileté keře jsou nejplodnější. Keř by měl být vysoký asi 150 až 200 cm a čítat sedm až dvanáct pěkných výhonků různého stáří. Při řezu se zbavujeme dřeva, které je starší, než 4 roky. To produkuje jen malé bobulky a zbytečně tak ubírá rostlině energii. Každé jaro zvolte při prořezu dvě až tři nové výhonky, ty staré se snažte postupně odstraňovat. Při každém řezu odstraňujte také větve uprostřed a ty, které jsou nejvíce dole. Ty sice produkují plody, ale jsou špinavé a těžko se sbírají. Ponechte rostlině více síly na produkci bobulek ve střední části keře.

Keř starší 10 let

Pokud už keř takto starý neplodí tak, jak byste si představovali, můžete jej klidně seříznout celý. Příští rok budete mít opět borůvkový keřík, který ale bude mladý. Tím pádem bude postupem času opět produkovat velké množství bobulek.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-prorezat-kanadskou-boruvku-30000222.html

https://extension.umd.edu/resource/pruning-blueberries

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!