Jednoduchý trik na rozvinutí klobouku bedly a způsoby její úpravy

Bedla vysoká

Milujete bedlu vysokou a už se těšíte, až si přinesete z lesa nějaké kapitální kousky. Optimálně nějaký velký deštník, který si doma jednoduše nakrájíte a zpracujete. Ne vždy se to musí podařit, protože bedla je houbou, která bude vždy každému houbaři jako první na očích. Její klobouky v případě, že houba roste v lese, nepřehlédne fakticky nikdo. Výjimkou jsou stanoviště ve vysoké trávě. Tady už se člověk musí opravdu při hledání snažit. My se v následujících řádcích podíváme na jeden trik, který vám pomůže i s malou bedlou. Doporučíme také hned několik způsobů úpravy této skvělé houby.

Stačí kbelík s vodou

Mnohdy se říká, že nerozvité bedly je dobré nechat v lese do dalšího dne. Ano, určitě to houbě prospěje a je vysoce pravděpodobné, že se následující den setkáte s oním pověstným deštníkem. Přesto existuje velké riziko, že bedlu vezme nějaký jiný houbař. Proto se nebojte vzít houbu i s tření. Nemusí být kompletní Stačí ji po vytažení ze země okrájet tak, aby měla takřka celou třeň. Dom takto bedlu jenom položíte do kbelíku s trochou vody a ráno ji budete mít rozevřenou. Určitě ale neberte úplně mladé plodnice, tady by to zřejmě nevyšlo.

Bedla vysoká Bedla vysoká: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zpracování bedly

Alternativ zpracování bedly je poměrně hodně. Asi nejčastěji se dává do trojobalu a smaží jako řízek. Někdo si bedly předsmaží a následně zamrazí s tím, že si je vychutná v době, kdy bude venku zim a po houbách už nebude ani památky. Bedly se hodí také smažit na másle s kmínem. Na rozdíl od ryzců ale nasáknou poměrně hodně tuku. Nevyužitá zůstane jen třeň. Je tuhá a do pokrmů se nehodí. Dá se ale usušit na vynikající houbové koření.

Bedla vysoká

Bedla vysoká: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Pár zajímavostí na závěr

Bedly se vyplatí sbírat především za sucha. V mokrém prostředí rychle nasávají vodu a postupně se stávají nepoužitelnými. Jinak bývá bedla označována také jako paraple, hadí houba nebo kravinec. Na Slovensku se setkáváme i s názvem kachlička.

Bedla vysoká: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.