Jdete na medvědí česnek? Buďte opatrní a neberte konvalinky

Medvědí česnek

Medvědí česnek už několik let zažívá jakýsi boom. Není se čemu divit, jelikož se jedná o pozoruhodnou rostlinku, kterou si lze nasbírat v lese, nebo i vypěstovat na zahradě. Ideální je pochopitelně druhá možnost. Ostatně sběr medvědího česneku v mnohých lokalitách nacházejících se v chráněném území není legální. Plenit lesy není ten nejlepší nápad. Pokud už na medvědí česnek vyrazíte mimo chráněná území, určitě byste měli znát, jaké druhy můžete nasbírat, a nesplést si tuto rostlinu s konvalinkou.

Základní informace o medvědím česneku

Allium, jak zní latinské označení pro medvědí česnek, použil již v dávných dobách Plinius. Výraz ursinum znační český ekvivalent medvědí. Jedná se o vytrvalou léčivou bylinku mající poměrně dlouhou podzemní cibuli. Konkrétně se jedná o 4 až 6 cm. Nadzemní část rostliny se vyznačuje typickou výškou mezi 15 až 40 cm. Disponuje dvěma až třemi podlouhlými listy. Plodem medvědího česneku je tobolka. Květy jsou drobounké bílé uspořádané do květenství.

Přesazování medvědího česneku: Foto Radek Štěpán

Miluje stinná místa

Medvědí česnek je rostlinou, která se nachází spíše na stinných místech, ostatně proto se s ní setkáváme hojně právě v lese. Roste jak v lužních, tak i v listnatých lesích na stráních, mnohdy v okolí potoků. Domovem jsou pro něj jílovité či písčitohlinité podklady. Pěstuje se i jako okrasná rostlina v zahradách.

Pravý, nebo ukrajinský?

Setkat se u nás lze se dvěma různými druhy medvědího česneku. Jde o česnek pravý a ukrajinský. Česnek pravý se nachází hlavně na Moravě, v Čechách se více setkáváme s oním ukrajinským. A rozdíly mezi nimi? Spočívá ve vzhledu květní stopky. U ukrajinského je úplně hladká. Naopak medvědí česnek pravý se vyznačuje bradavkami na květní stopce. U obou rostlin se sbírají především listy.

Zamrazený medvědí česnek

Mražení medvědího česneku: Foto Radek Štěpán

S konvalinkou si jej nespletete

Zaměnit si medvědí česnek s konvalinkou lze pouze ve stavu, kdy rostliny nekvetou. Konvalinka je jedovatá, takže si musíte být naprosto jistí. Jinak pokud si utrhnete kousek rostliny a promnete ji mezi prsty, jasně u medvědího česneku poznáte tradiční vůni.

Medvědí česnek a konvalinka

Medvědí česnek vs. konvalinka: Foto Pixabay

Multifunkční použití medvědího česneku

Vynikající je medvědí česnek zejména za syrova. Vynikne jeho tradiční pikantní chuť. Jinak se hodí pod maso nebo má využití i mimo kuchyni. Vyrábí se z něj tinktury, někdy se jeho šťáva využije i jako repelent proti hmyzu. V dobách minulých se rostlina používala i jako dezinfekce.

Zdroj info: http://medvedi-cesnek.cz

Medvědí česnek: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.