Jarní postřiky aplikujte správně, jinak nebudou účinné. Známe nejčastější chyby

Jabloň

Přemýšlíte nad tím, kdy a jak nejlépe aplikovat postřiky na ovocné stromy? Pokusíme se vám v některých bodech vaše rozhodování maximálně usnadnit. Pomůžeme s vhodnou teplotou, délkou působení a mnoha dalšími aspekty.

Vždy se samozřejmě v první řadě řiďte návodem k výrobku. Ovšem řada doporučení je u většiny chemických postřikůchemických postřiků  stejná. A jaká to jsou?

Vhodná teplota i počasí

K ošetření stromů přistupte ještě předtím, než začnou plně rašit. Nejlépe tedy v březnu nebo v dubnu to při teplotách 7-10 °C. Ty jsou pro aplikaci přípravků ideální. Dbejte rovněž na to, aby vám tyhle zahrádkářské pomocníky nespláchl déšť. Dvě hodiny ničím nerušeného působení jsou nezbytným minimem, jinak budete muset k celé aplikaci přistoupit znovu.

Jablka

Foto: Pixabay

Ošetřete zároveň všechny větve i kmen stromu či keře. Efektivně tak zahubíte většinu potenciálních potížistů z řad chorob a škůdců.

Jak ještě podpořit účinnost postřiku

U starých stromů se mohou záškodníci schovávat ve vrstvách staré kůry. Odstraňte ji proto šetrně drátěným kartáčem a poté spalte. Část škůdců rovněž zahubí natírání stromů vápenným mlékem před zimou, které zároveň ochrání dřevo před působením mrazů.

A nezapomeňte také na odstranění starých plodů a v případě potřeby listí napadaného pod stromem. Tady všude mohou totiž choroby a škůdci přežít, i když samotný postřik aplikujete sebelépe. Byla by tedy škoda vlastní nedůsledností potlačovat jeho účinek.

A dbejte i na rychle odstranění všech poškozených nebo napadených větví stromu. I tudy totiž může infekce nebo škůdce do dřeva vstoupit. Ani tyto větve nepatří pro jistotu na kompost, ke spálení třeba v krbu však vhodné jsou. Jen je skladujte daleko od svého ovocného sadu.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)