Jak zpracovat spadaná jablka – recepty, které nezaberou skoro žádný čas a přitom zachrání úrodu

Jak zpracovat spadaná jablka: Než nastane čas velkého česání jablek, můžeme pod jabloněmi nasbírat padaná jablíčka a někdy i velké množství. Tato jablka bývají většinou červivá, občas je ale shází i silný vítr. Pokud nejsou nahnilá, je nám líto nechat je zbůhdarma zkazit.

A tak si je doneseme domů, jedno jestli z vlastní zahrádky či nasbírané při procházce přírodou. Zde je několik příkladů, jak se se spadanými jablky vypořádat. Nedají se totiž dlouho skladovat.

Jablečný kompot

Ingredience:

 • 6-8 větších jablek
 • půlka svitku skořice
 • 6 hřebíčků
 • 1 badyánová hvězdice
 • 1 vanilkový cukr
 • 1 lžíce cukru nebo více podle chuti a sladkosti jablek
 • citrónová šťáva z půl citrónu (nemusí být)

Foto: Pixabay

Postup:

 1. Jablka oloupeme, vykrojíme jádřinec a natlučené či červivé kousky. Pak je rozkrájíme na čtvrtiny či osminy. Můžeme je zakapat citrónem a promíchat, zvláště, pokud rychle hnědnou.
 2. Do širšího hrnce nalijeme asi ¾ l vody, vložíme všechno koření a cukr, přivedeme k varu a vsypeme jablka. Nemusí být všechna ponořená, ale případně přilijeme ještě trochu vody. Za občasného promíchání chvíli vaříme.
 3. Měkkost jablek kontrolujeme špejlí. Jakmile po ní napíchnuté jablko hladce sjede, máme hotovo. Rozhodně se jablka nesmí začít rozvářet. Pamatujme, že po odstavení ještě trochu dojdou.
 4. Kompot dáme i s kastrolem na chladnější místo (například do spíže) vychladnout.
 5. Konzumujeme vlažný nebo studený třeba k nedělnímu obědu jako dezert.
 6. Tento kompot není určen na dlouhé skladování, několik dní ale vydrží v uzavřené nádobě v lednici. Je skvělý i z letních jablek, v horkých dnech vychlazený báječně osvěží.

Zavařená strouhaná jablka

Ingredience:

 • jablka v jakémkoli množství

Postup:

 1. Jablka oloupeme (nebo také nemusíme) a nastrouháme na hrubém struhadle (při větším množství použijeme robot).
 2. Jablka natlačíme do zavařovacích sklenic, klidně větších. Samozřejmě je předem vysterilizujeme a víčka také.
 3. Sklenice uzavřeme víčky a zavaříme 20 minut na 180 °C. Po vyndání z hrnce horké sklenice přikryjeme utěrkou a necháme do rána vychladnout.
 4. Skladujeme ve spíži jako ostatní zavařeniny, lépe v temnu.
 5. Takto upravená jablka použijeme v zimě do různých moučníků, jako náplň do buchet či knedlíků, nejčastěji asi do štrúdlu.

Zdroj: https://www.denik.cz/bydleni/co-se-spadanymi-jablky-20131107.html, Vlastní zkušenost a recepty po babičce, https://m.magazinplus.cz/hobby/1595-spotrebujte-urodu-maximalne-i-spadana-nezrala-jablka-se-daji-zpracovat.html, https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/179561/nevite-co-s-padanymi-jablky-prinasime-overene-tipy-a-recepty.html, https://hobby.instory.cz/2493-vyuzijte-spadana-nezrala-jablka-na-maximum.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)