Jak vycvičit morče? Je třeba znát jeho projevy

Morčata

Když chcete dítěti udělat radost, pořídíte mu nějakého domácího mazlíčka. Možná domů nechcete kočku ani psa. Stejně tak vám nic neříkají rybičky, jež si nemůže člověk ani pohladit. Ideální volbu tedy představuje jakýsi kompromis v podobě morčete. Tento domácí mazlíček určitě stojí za zvážení. Pokud si ho navíc vycvičíte, bude vás do jisté míry poslouchat. Rozumět jeho projevům nemusí být složité. My se v následujících řádcích na některé nejznámější podíváme podrobněji.  

Základem je pomalá adaptace

Tradičně dochází k tomu, že si zvířátko přineseme domů a co nejrychleji se snažíme o to, abychom jej chytili do rukou, mazlili se s ním a podobně. Ideální je seznamovat se se zvířetem pomalu a postupně ho nechat zvykat si i na okolní svět. Specialista společnosti PetCenter Tomáš Vykydal konkrétně říká: „Když po pár dnech odkoukáme, že se snaží prozkoumávat klec a okolí, neznamená to, že ho hned začneme chytat a vytahovat. Vše musí jít pomalu. Je důležité na morčátko v klidu mluvit, aby si zvyklo na hlas. Můžeme si vzít do ruky čerstvé ovoce a zeleninu, dát ruku do klece a čekat, jestli si pro dobrotu přijde. Možná si prvních pár dní nedá, ale mohu vám zaručit, že čerstvému ovoci jen tak neodolá a nakonec si pro něj přijde.“ Pozor je také třeba dát na zvedání morčete jednou rukou, nebo dokonce zvedání za kůži. Vydobytá důvěra bude kvůli takovémuto chování velmi rychle pryč.

MorčeMorče: Foto Pixabay

Nejznámější projevy morčat

Tradičně se jedná o kvikání. Tiché morče si v podstatě nepořídíte. Zvířata se takto hlásí o pozornost a upozorňují na svou přítomnost. Také takto prosí o nějaké ty dobroty. Postupně se naučí odposlouchat šustění sáčku nebo jiné zvuky, které jsou spojené s přípravou potravy. Morčata ve skupinách na sebe prostřednictvím kvíkání volají. Pokud je morče spokojené, může si běhat po kleci a kvíkat. Když je naopak zalezené v domku a cvaká zuby, chce ‚být o samotě. „Jestli máme morčata dvě a cvakají na sebe zuby, je možné, že bojují o své území. Je to výstražný signál: Nech mě být, jsem rozzlobený, nechoď sem, to je moje,“zdůrazňuje Vykydal. Zapomenout nelze ani na jemné okusování, když zvíře chováte. Je to signál, že už ho to nebaví. Jinak také morčata broukají v případě, že je jim něco nepříjemné. Máte-li u sebe dva kluky, nejspíše si budou snažit vydobýt vůdčí postavení.

Morče není mazlík

Na rozdíl třeba od psa. Tomáš Vykydal k tomuto dodává: „Když ho držíte v ruce, nikdy vás nekousne, ale bude třeba nespokojeně kňourat, nebo bude úplně ztuhlé a potichu, protože se mu to nelíbí.“ Důležité je zkrátka morčeti rozumět, což by se vám mělo podařit.

Zdroje info: petcenter.cz, primanapady.cz, ctidoma.cz

Morčata: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.