Jak vybrat ptačí krmítko a kam ho umístit

Ptačí krmítko

Máte zahradu a chcete, aby byl pohled na ni ještě příjemnější? Řešením je přilákat spousty krásných stvoření. Na mysli máme zejména ptáky. Snad každého potěší, když se podívá z okna a v krmítku na zahradě vidí nejrůznější druhy ptáků, někdy méně výrazných, jindy se vám zase naskytne pohled na poutavou, žlutě zbarvenou sýkorku. V článku vám poradíme, jak vybrat krmítko podle jeho umístění a materiálu, a také se dozvíte, jaké krmení zaručeně přiláká opeřené návštěvníky.

Jak vybrat ptačí krmítko

Snad všechna prodávaná krmítka dokážou plnit svůj účel, byť samozřejmě i kvalita plnění primární funkce závisí na jejich konkrétním provedení. Při výběru krmítka však záleží především na tom, jaké krmítko vás zaujme svým vzhledem a kam ho plánujete umístit. Dle umístění musíte zvolit správný typ krmítka. Dalším důležitým parametrem je materiál, ze kterého je krmítko vyrobeno, od toho se odvíjí jeho životnost a případná nutnost údržby.

Typy krmítek:

  • Závěsné krmítko – krmítko pro zavěšení na strom; má například tvar válce, nebo podobu klasického domku se stříškou
  • Krmítko se zápichem (na tyči) – krmítko lze zapíchnout do země; aby nespadlo ani při větru, musí být zapíchlé dostatečně hluboko v zemi – myslete na to při výběru místa
  • Krmítko se stojanem (na trojnožce) – stabilní krmítko, které lze díky trojnohému stojanu postavit prakticky kamkoliv
  • Nástěnné krmítko – šroubuje se napevno na zeď; obvykle je buď dřevěné, nebo litinové
  • Krmítko s přísavkami – menší krmítko, které díky přísavkám drží na okně

Ptačí krmítkoFoto: Pixabay

Materiál krmítka ovlivňuje jeho vzhled, výdrž a údržbu. Ptačí krmítkaPtačí krmítka se nejčastěji vyrábí ze dřeva. Je to přírodní materiál, který se bezpochyby hodí na každou zahradu. Dřevo bohužel po čase začíná bez vhodné údržby trouchnivět, a proto je třeba se o něj starat. Setkat se dále můžete s plastovými krmítky, která se někomu mohou líbit díky modernějšímu designu, kvalitnější je ovšem alternativa v podobě kovových krmítek – ty nabízí delší životnost. Zmíněná krmítka z litiny pak působí luxusním dojmem a hodí se třeba do pečlivě udržovaných zahrad v zámeckém stylu.

Kam umístit krmítko

Krmítko, nehledě na jeho druh, byste samozřejmě měli umístit tak, abyste na něj dobře viděli, nejlépe jak z okna, tak i při pobytu na zahradě. Dále je dobré myslet na to, abyste do krmítka nalákali co nejvíce ptáků. Z toho důvodu je ideální, když krmítko bude blízko stromů nebo keřů, a to v místě, kde příliš nechodíte. Proto by také krmítko nemělo stát těsně u plotu sousedícího s ulicí, kde jezdí auta a chodí spoustu lidí.

Užitečným tipem je, že krmítko není vhodné umístit blízko otevřeného kompostérukompostéru, tzv. kompostovacího sila, protože při ukládání bioodpadu, například posekané trávy, by zvýšená přítomnost ptáků v kompostéru byla na obtíž.

Pokud bydlíte v bytě bez zahrádky a nemáte možnost krmítko nechat někde venku na veřejném prostranství, neznamená to, že byste si ho nemohli pořídit. V takovém případě můžete krmítko klidně umístit na balkon nebo parapet, případně můžete pořídit výše zmíněné krmítko na okno s přísavkami.

Ptačí krmítkoFoto: Pixabay

Dopřejte ptákům dostatek krmení

Nesmíme zapomenout na to, že pro nalákání co největšího počtu ptáků do krmítka je v něm nutné doplňovat krmení. Vždy ho v krmítku musí být dostatek. Byla by škoda, aby ptáci vaše krmítko po pár neúspěšných návštěvách zavrhli poté, co už se naučí do něj pravidelně létat.

Ptáci ocení nejen lojovou kouli, která je plná semínek, ale i volně sypané krmení. Obecně je potěší zejména obiloviny, semena či ořechy. Nejčastěji se do krmítek dávají semena slunečnice, oves, proso a pšenice. Chybu rozhodně neuděláte ani v případě, že do krmítka dáte pítko s vodou, které ptákům přijde vhod především v zimě.

Pro milovníky opeřených letců

Tip na závěr. Pokud jste opravdu velcí milovníci opeřených letců, krmítko vám možná nebude stačit, protože ne vždy v něm nějakého ptáka uvidíte. V takovém případě můžete zvážit pořízení voliéry. VoliéraVoliéra vám zaručí skvělou podívanou při každém pohledu na ni. Menší zahradní voliéra nezabere příliš místa a chovat v ní můžete malé ptáky, jako jsou kanáry, andulky nebo pěnkavy.

Zdroje info: agrofortel.cz, lihne-inkubatory.cz, vaschovatel.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.