Jak poznat zralý meloun v obchodě i na záhonku – jen obyčejné poklepání nestačí

Vodní meloun

Jak poznat zralý meloun: Melouny k letnímu osvěžení zkrátka a dobře patří. Proč si je tedy nedopřát v té maximální formě? Tedy tehdy, kdy jsou plné šťávy, nejsladší a nejosvěžující? Abyste si však z obchodu nepřinesli nedozrálý kus anebo svůj meloun pěstovaný na záhonku nepodtrhli nebo naopak nenechali přezrát, vyplatí se vsadit na několik šikovných triků.

Ne vždy je totiž jednoduché zralý meloun v obchodech poznat (máme samozřejmě na mysli ten vodní). Jen málokde vám ho nabídnou nakrájený na úhledné čtvrtiny (nebo i menší dílky), do jejichž útrob vidíte a můžete tak porovnat jejich barvu s těmi okolními. Ovšem napovědět vám může i řada jiných faktorů.

Dívejte se na barvu melounu

Máme samozřejmě na mysli jeho slupku. I když se v obchodech může vyskytovat mnoho kultivarů, obvykle je indikátorem zralosti sytě zelená slupka. Takže narazíte-li na světle zelený meloun, pak půjde pravděpodobně o nedozrálý kousek. A něco takového byste zcela jistě jíst nechtěli.

Dalším skvělým poznávacím znakem je i přítomnost žluté skvrny na spodní straně melounu. Měla by jasně kontrastovat se svým okolí. A pokud najdete žlutých skvrn více, je to výhoda. Ovšem je-li žlutá celá jedna strana melounu, pak dost možná půjde o ovoce přezrálé.

Meloun

Foto: Pixabay

Meloun lze potěžkat i na něj poklepat

Zralý meloun by také měl být těžší, než na co vypadá. Takže pokud budete mít před sebou několik přibližně stejně velkých kusů a budete váhat nad jejich zralostí, jednoduše si vyberte ten nejtěžší. Vhodnou možností je také poklepání – zralý meloun by měl znít dutě. Ovšem tento znak nelze použít samostatně, protože dutě zní i polozralé melouny. Pokud tedy nemáte už tak trochu „naposloucháno“ nebo nemáte možnost mezi sebou porovnat prokazatelně zralý meloun s tím nedozrálým, pak se jen na tento znak nespoléhejte.

Zaměřte se na kondici stopky

Podívat se ovšem můžete i na stopku. Pokud je zelená a šťavnatá, pak je jasné, že byl meloun ze záhonku utržen ještě nedozrálý – během cesty k vám už bohužel příliš mnoho sladkosti nepobral. Takovému plodu se tedy vyhněte a raději vsaďte na nějaký se stopkou hnědou nebo dokonce zcela uschlou.

Jak poznat zralý meloun na záhonku

Mohlo by se zdát, že toto pravidlo lze uplatnit i u melounů pěstovaných u nás na záhonu. Ovšem není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Odrůdy, které se u nás pěstují, totiž vyžadují trochu jiné podmínky a chovají se jinak, takže pokud byste čekali až na zaschnutí stopky, mohlo by se stát, že vám meloun přezraje.

Naštěstí existuje jiný – mnohem spolehlivější znak. Stačí pozorovat polední listový úponek před stopkou vedoucí k plodu. Jakmile zaschne ten, pak je jasné, že je meloun zralý a můžete ho bez obav sklidit.

Zdroj: https://www.bydlimekvalitne.cz/nejsladsi-zelenina-vodni-meloun-poradime-vam-jak-poznat-krasne-zraly-kousek, https://www.kupi.cz/tema/meloun, https://www.ireceptar.cz/zahrada/meloun-pestovani-30000519.html, https://www.permazahrada.cz/jak-poznat-zrale-melouny-osvedceny-postup/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)