Jak poznat zralé švestky a kdy je trhat

Švestka

Už se těšíte na skvělou slivovičku nebo švestkový koláč? Nebo byste si dali nějakou tu švestku čerstvou jen tak? Ať už je vaše situace jakákoli, rozhodně se vyplatí vědět, kdy vlastně švestky dozrají. Toto velmi oblíbené ovoce vyznačující se detoxikačními schopnostmi je třeba trhat až tehdy, kdy je skutečně zralé. Na to se mimo jiné zaměříme v následujících řádcích.

Nenáročná a skvělá slivoň švestka

Je to právě slivoň švestka, která se řadí mezi nejoblíbenější ovoce nejen v našich podmínkách. Skvěle se jí totiž daří v oblastech od 300 do 500 metrů nadmořské výšky. Ideální roční úhrn srážek se u této dřeviny pohybuje mezi 500 až 700 mm. Bez problémů stromy rostou i v oblastech, kde není podklad nijak výrazně bohatý na živiny. Využití samotných plodů je multifunkční.   

Švestka

Švestka: Foto Radek Štěpán

Doba dozrávání se liší

Určitě. Švestky postupně dozrávají od počátku července až do září. Záleží na počasí, odrůdě a dalších aspektech. Plody je mnohdy zapotřebí nechat na stromech co nejdéle. Uvádí se, že správně zralé švestky musí mít pevnou konzistenci, nicméně budou měkké. Prostě je zmáčkneme. Takovéto plody bývají opravdu sladké a chuťově unikátní. Jinak se také zralost pozná i podle toho, že plody začnou samy opadávat. V případě sběru do slivovice se místěn uvádí, že by plody mohly být malinko zkrabatělé.

Švestka

Švestka: Foto Radek Štěpán

Použít se část dají také přezrálé plody

Jinak čerstvě natrhané švestky poznáte i podle tradičního bělavého povrchu. Pokud používáte ovoce na slivovici nebo povidla, můžete klidně třepat. Optimální je vyčkat až do momentu, kdy je co nejvíce švestek zralých, nicméně kvas je možné založit už v době, kdy masivněji opadávají. Použít se dají i hodně přezrálé plody, jen nesmí být plesnivé.

Švestka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.