Jak pěstovat keříčkové fazole? Vhodné po sklizni jarního salátu

Keříčkové fazole

Poté, co jste v červnu sklidili svou první zeleninu (například jarní saláty či kedlubny), uvolnilo se na vaší zahradě místo na další zeleninu. Půda je stále ještě plná živin i vlhkosti, takže by bylo škoda toho nevyužít. Vhodnou zeleninou, kterou můžete na jejich místo použít, jsou keříčkové fazole. Ačkoli známe spíše tyčkové (popínavé) fazole, i keříčkové fazole jsou velice chutné. Známé jsou také pod názvy zakrslé či francouzské fazolky. Jejich pěstování není nijak složité.

Co jsou keříčkové fazole?

Keříčkové fazole najdeme pod latinským názvem Phaseolus vulgaris var. nanus. Dosahují výšky asi 40 centimetrů a jejich velkou výhodou je jednak to, že nepotřebují oporu, ale také to, že do půdy uvolňují prospěšné živiny. Můžete je úspěšně pěstovat také na balkóně. Keříčkové fazole můžete předpěstovat již v květnu a na konci měsíce je přesadit do zahrady. Nicméně vzhledem k délce vegetačního období je možný výsev kdykoli do začátku července.

Keříčkové fazole rostlina

Fazole: Foto Pixabay

Výsev keříčkových fazolí

Ačkoli je možné si fazole předpěstovat, mnohem častější (a také mnohem snazší) je přímý výsev. Ten se provádí až po pominutí nebezpečí mrazu – nejlépe tedy kolem poloviny května. Můžete vysévat do řádků (vzdálených od sebe 40 cm, jednotlivé rostlinky pak s odstupy 10 cm od sebe) nebo do hnízd (každé hnízdo obsahuje cca pět rostlin, hnízda jsou od sebe ve vzdálenosti 50 cm). Při pěstování na balkóně (nebo v nádobách) si vystačíte s nádobou o průměru 30 cm – do ní se vlezou čtyři rostliny.

Vhodné umístění

Vyberte jim slunné stanoviště. Pokud stojí v průvanu, je vhodné natáhnout mezi nimi provázek jako oporu, jinak jim občasný vítr nevadí. Na živiny jsou méně náročné, než jejich popínaví příbuzní, nicméně kyprá zemina s přídavkem kompostu je pro ně ideální. Důležitá je zálivka, protože dostatečně množství vody se odrazí na výsledném vzhledu a chuti lusků. Jakmile se objeví květy, hojně a pravidelně zaléváme: nikdy nenechte fazole vyschnout! Vhodné je pravidelně se zbavovat plevele, který bere fazolím živiny.

Jak na sklizeň?

Lusky jsou zralé, když dosahují délky 10 až 15 centimetrů a mají jasně zelenou barvu. Stačí je od rostliny odlomit (pozor však na tahání, abychom nevytrhli celou rostlinu ze země). Pravidelná sklizeň podporuje tvorbu dalších a dalších lusků, takže jí zvýšíte celkový výnos ze svých rostlin. Lusky můžete ihned spotřebovat nebo mrazit.

Keříčkové fazole: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!