Jak pěstovat brusinky? Sklízejte vlastní šťavnaté plody

Brusinky

Brusinky si často spojujeme s jednou z nejznámějších českých omáček: se svíčkovou. Používáme je na přípravu džusů a sirupů, které jsou prospěšné pro zdraví močových cest. Taktéž se z nich připravují kompoty. Pokud si chcete vyrobit tyto výrobky sami, může vás zarazit příliš vysoká cena čerstvých plodů. Máte-li na své zahradě dostatek místa, neexistuje důvod, proč byste si nemohli vypěstovat vlastní plody.

Základní podmínky pro brusinky

Brusinka je keř, který velice snadno roste také ve volné přírodě, pokud k tomu má optimální podmínky. Může dosáhnout délky až 2 metry. Specifické jsou zejména nároky na půdu: brusinky potřebují kyselou půdu a vlhké polohy. Kořenový systém rostliny je velmi mělký, dosahuje asi jen 10 až 15 cm. Pokud chcete sklízet co největší plody, kupte si brusinku velkoplodou (Vaccinium macrocarpon).

Brusinky

Foto: Pixabay

Vývoj plodů brusinek

Na přelomu června a července můžeme pozorovat květ rostliny. Ten přitahuje opylovače, jako jsou včely a čmeláci. Na přelomu září a října dozrávají plody. Na syrových plodech si příliš nepochutnáte, protože jsou příliš kyselé. Jejich výhodou je ale to, že je možné je skladovat dlouhou dobu. Můžete z nich vyrábět celou spoustu chutných produktů, které po doslazení nebo kombinaci se sladším ovocem získají příjemnější chuť.

Vody tak akorát

Brusinky jsou náročné na vlhkost substrátu, jehož pH by mělo být mezi 3,2 a 4,5. Rostlina špatně snáší sucho, nebezpečné je zejména v období květu. Avšak pozor na přemokření kořenů, které může způsobit hnilobu kořenů. Brusinky přihnojujeme třikrát ročně: poprvé brzy na jaře dusíkatým hnojivem pro stimulaci růstu, podruhé v červnu během náběhu plodů, opět použijeme dusíkaté hnojivo. Na podzim přihnojujeme naposledy, a to hnojivem s obsahem fosforu a draslíku.

Péče o brusinky

V předjaří je vhodné seříznout příliš bujné výhony, to totiž podporuje počet plodonosných výhonů. V konečném důsledku tak sklidíte mnohem více plodů. Jednou za tři až čtyři roky je dobré přisypat do půdy asi dvoucentimetrovou vrstvu písku (bez obsahu vápníku), který zlepší strukturu půdy. Brusinky dobře snáší nízké teploty. Jarní mrazíky je ale mohou poškodit a proto je dobré přikrýt poupata a výhony tenkou vrstvou slámy.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-uprawiac-zurawine,nId,4914725

https://www.ireceptar.cz/zahrada/brusinky-30001104.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!