Jak na správné pěstování čajové houby, aby vám hotový nápoj skutečně zachutnal

Kombuchu zná snad každý vyznavač alternativní medicíny. Leckdy je popisována doslova jako čínský zázrak nebo houba hrdinů s mnohdy až zázračnými vlastnostmi. Faktem zůstává, že dokáže povzbudit naše trávení nebo podpořit správnou imunitu.

Pokud však nechcete kupovat hotový kombuchový nápoj přímo v lahvích (což není levná záležitost), můžete vsadit i na domácí pěstování této houby. I když to vlastně žádná houba není.

Co to vlastně je, když se řekne kombucha

Žádná houba ani lišejník. Ve skutečnosti jde o symbiózu octových bakterií (většinou Bacterium xylinum a Bacterium gluconicum) a kvasinek z rodu Saccharomyces. V jiných zdrojích se však lze dočíst, že v některých kulturách kombuchy se vyskytují i jedlé plísně. Ve skutečnosti jednotná kultura kombuchy neexistuje – její „složení“ závisí na tom, v jakých podmínkách vznikala.

Pokud si ji tedy pořídíte od dárce, nikdy si nemůžete být jistí tím, co přesně obsahuje. Nakonec to ale vlastně vůbec nevadí. Účinky má totiž úplně stejné.

Foto: Rperez0727 / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Jak na správnou přípravu kombuchy

Možná jste si také pořídili od souseda kousek téhle zvláštní „houby“ nebo vás v lékárně zaujala lahvička s tekutou násadou. A co si s tím vším počít? Správné pěstování kombuchy má svá pravidla. Při jejich dodržování se však brzy můžete těšit na chutný a zdravý výsledek.

Nejdříve si uvařte čaj. Lhostejno, zda půjde o zelený, černý nebo bílý (byť pro začátečníky je nejlepší černý) a to v dostatečném množství. Nejlépe se kombuše daří ve větších sklenicích o objemu nejméně tří litrů, tomu tedy přizpůsobte množství čaje. Nechte ho vychladnout a pak na každý litr vmíchejte asi 80-100 gramů cukru. Použijte raději ten třtinový, obsahuje více prospěšných látek a kombuše se bude díky němu mnohem lépe dařit. Na závěr přidejte kombuchovou kulturu. Jestliže jste dostali část již „hotové“ nezapomeňte ji opláchnout od hnědých zbytků. Jde o metabolický odpad, který mít určitě v novém nápoji nechcete.

Na co si ještě dát při přípravě pozor

K míchání nikdy nepoužívejte kovové nástroje a totéž platí i pro následné scezení. Sklenice plňte tekutinou tak, aby dosahovala přibližně pět centimetrů pod okraj. Kombuchu nechte kvasit na teplém a čistém místě, předtím však sklenice překryjte například gázou.

Jak poznat, že je kombucha hotová

Většinou trvá celý proces 10-14 dní, záleží to však na okolní teplotě i množství cukru v nápoji. Chcete-li mít jistotu, že je vše tak, jaká má, ochutnejte. A to nejlépe čistým brčkem. Pokud nápoj chutná jako burčák, pak je všechno v pořádku. A co si s kombuchou počít, pokud překvapí a bude kyselá? Pak ji jednoduše použijte jako ocet. Zdravotní benefity zůstanou zachovány, o to se nebojte.

Náhledové foto: Lukas Chin / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)