Jak efektivně ošetřovat růže a předcházet zhoubným černým skvrnám

Růže

Černou skvrnitost můžeme popsat jako houbovité onemocnění, jež rádo postihuje růže. Houbu poznáte podle černých skvrn, které se silně projeví na listech rostliny. Pokud nebudete zasahovat, pak se listy obarví na žluto, seschnou a opadnou. Nejde jen o to, že se kazí vzhled rostliny, ale zároveň dochází k oslabení rostliny. Nakonec může dojít i k úhynu růže.

Černé skvrnitosti se dobře opravdu dobře daří za chladného a vlhkého počasí, zatímco extrémní letní vedra, která na nás čekají, chorobu trochu zmírní.

Co dokáže černá skvrnitost způsobit?

Černou skvrnitost poznáte podle poněkud zvláštních a trochu kruhových černých skvrn, které začínají na listech. Všimnete si vskutku rychle. Nijak se neschovává, protože se začne vyvíjet na vrchní straně listu a postupně prorůstává na spodní stranu. Vnější okraje těchto černých kruhů bývají roztřepené a také jsou obklopeny žlutým prstencem.

Skvrny se mohou nejprve objevit na spodních listech, které jsou u země a následně pokračují nahoru. Ale často se i objevují na vrchních listech a dokonce i na listech, které se teprve rozvinuly. Skvrny se rády zvětšují a dokonce i spojují. Postižené listy nemají jinou volbu, než uschnout a uhynout. A pokud nebudete nic dělat, dojde k odlistění celé rostliny.

Houba se nakonec rozšíří i na mladé lodyhy, na kterých se objeví tmavě fialové nebo černé puchýře, a dokonce se projeví i na květech. Napadené rostliny nejsou schopny nasazovat nové pupeny, a ty současné ani nevykvetou a rovnou uhynou. Bez listů jsou rostliny vystaveny mnohým nebezpečím a dochází ke stresu, stejně jako ke škůdcům.

Black spots of leaves
Foto: Pixabay

Jak ochránit prostředí před těmito problémy

Ačkoli zatím neexistuje účinný lék na nakažené listy, i tak lze černé skvrnitosti určitým způsobem předcházet. Naším nepřítelem jsou i spóry, které dokáží přežít i zimní období. Přezimují na napadených listech a stoncích rostliny, kde trpělivě čekají na vhodné podmínky pro růst a množení.

Na jaře dochází ke klíčení spór a jejich šíření vodou, kterou na rostlinu lijete. Aby došlo k šíření houby, musí být spóry navlhčeny minimálně 7 hodin. Z výtrusů se v lézích vyvinou nebezpečné plodnice. Proč nebezpečné? Protože produkují další a další spóry, které se neustále rozprašují na nová pletiva a tím efektivně rozšiřují chorobu.

Pomozte své rostlině růst

Abyste předešli všem možným chorobám, které nepříjemně sužují rostliny, platí, že zdravá rostlina je málo náchylná k různým nemocem a škůdcům. Růže mají rády slunné místa s dobře propustnou půdou a potřebují mít pravidelnou zálivku. Růže posaďte tam, kde dopadají ranní paprsky slunce, které pomáhá vysušovat vlhkost na listech. Nejlepší je, aby měly přístup k celodennímu slunci.

Dopřejte jim proudění vzduchu

Zajistěte, aby docházelo k dostatečné cirkulaci vzduchu kolem rostlin a mezi nimi. Čili, dodržujte rozestupy při vysazování růží! Nesázejte je příliš blízko sebe. Pokud je rostlina příliš zalistěná, nemůže mít dostatek vzduchu. Rostlině tedy pomůžete tak, že ji proříznete a prostříháte. Tím uvolníte prostor uvnitř růže. Pokud se vám podaří zajistit dobré podmínky, společně s tím vytvoříte prostor pro rovný růst stonků daleko od sebe a znemožní se rozšiřování černé skvrnitosti.

Důležitá je kvalitní zálivka

Při zalévání zbytečně nezalévejte listy. Pokud přijde déšť, buďte za něj vděční, ale zároveň se modlete, aby vlhkost neposkytla příležitost pro houbu. Stejně tak neinstalujte postřikovače nad hlavu, ale místo toho zaměřujte vodu přímo ke kořenům rostliny.

Jak na řezání růží

Musíte odstranit opravdu všechny napadené listy a pokaždé na podzim velmi důkladně provést očistu rostlin. Při prořezávání růží v období vegetačního klidu a na přelomu zima s jarem, dbejte na to, abyste zlikvidovali všechny zbylé listy. Spóry rády ulpívají na listech a stoncích a tím mohou znovu zahájit útok na rostlinu, kdokoliv dojde k vytvoření vhodných podmínek.

Do 10 dnů od přichycení na nové rostlině, se příznaky choroby rozjedou na plné obrátky. K šíření spór stačí voda. Proto odstraňte všechny nakažené výhonky. Pokaždé se ujistěte, že vzdálenost mezi infekcí a zdravým místem je osm centimetrů. Pod místem 8 cm zakraťte výhonky, které stříhejte pouze za suchého počasí.

Mezi jednotlivými řezy dodržujte hygienické zásady. Čili, po každém vydezinfikujte nůžky roztokem lihu. Infikované stonky a listy zlikvidujte spálením. Nikdy je nedávejte do kompostu, a pokud máte na zahradě spadené listy z nakažených rostlin, vše posbírejte a zase spalte!

A co mulčování?

Kolem rostlin udržujte silnější vrstvy mulčovací kůry. Mulč je dobrá k tomu, aby se zabraňovalo rozstřikování půdy na rostliny, a pokud jsou v půdě přítomné spóry, pomůže efektivně zabránit šíření houby. Dejte na to, aby mulč neměl v sobě kousky tlejícího dřeva, protože, jak už je psáno výše, tato zákeřná houba se ráda rozmnožuje ve vlhkém prostředí, které tlející dřevo může vytvořit.

Lokální aplikace postřiků

Na výběr máte z komerčních, domácích a kutilských řešení, které se mohou aktivně podílet na zabránění šíření černé skvrnitosti. Ošetření se vám může zdát časově náročná, a někdy neužitečná. Může se stát, že černé kousky se znovu dokáží vrátit. A nejspíš budete muset od začátku jara každý den postříkat přípravky.

Postřik s jedlou sodou

Postřik připravíte z jedné lžičky jedlé sody v jednom litru teplé vody. Přidejte zhruba jednu lžičku tekutého mýdla. Listy důkladně postříkejte ze všech stran. Toto je něco jako prevence. Nabízí rostlině ochranu před plísněmi.

Směs Bordeaux

Jde o fungicid, který obsahuje síran mědnatý a hydratované vápno. Lze jej používat jako prášek nebo ho smíchejte s vodou a vznikne vám účinný roztok. Tzv. bordeauxská směs dokáže odpuzovat některé z hmyzích škůdců, ale může zároveň popálit listy. Obvykle se aplikuje jako prevence na jaře před tím, než dojde k olistění rostlin.

Insekticidní mýdlo a fungicid

Můžete využít vlastnosti organického fungicidu, což je především síra, která byla přidána do klasického insekticidního mýdla. Mýdlo povleče listy a fungicid zase přilne k rostlině.

Neemový olej

Jde o organicky využívaný fungicid a pesticid v jednom. Získává se ze speciálních stromů. S aplikací oleje buďte opatrní, protože za horkých dnů dochází k popálení listů. Aplikaci opakujte po delší době. Počkejte minimálně dva týdny do další aplikace.

Síra

Zabraňuje houbám v rozmnožování a rozšiřování. Proto se hodí k regulaci a odstraňování některých škůdců. Se sírou se setkáte ve formě jemně mletého prášku. Pokud se vám lépe pracujte s postřiky, hledejte takový, který je vydáván s označením smáčedlo, aby byla schopna se promíchat s vodou.

Které odrůdy jsou odolné?

Růže jsou neustále označené a rozdělené podle odolnosti. Což znamená, že máte na výběr z vysoce odolných až po nejodolnější. Takže pokud máte zahradu umístěnou na místě, kde se skvrnitost a další choroby se škůdci vyskytují, máte možnost si koupit rostlinu odolnou proti jejich účinkům. Dobrou odolností se vyznačují hlavně růže Rugosas, novější keřové půdokryvné odrůdy. I když jsou označovány za odolné, nezapomeňte jim vytvořit dobré podmínky pro růst, jinak jim jejich ochrana bude na nic.

Zdroje info: thespruce.com, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.